Kategoria: Projektowanie graficzne

PHOTOSHOP CS6 – PRZYDATNE FUNKCJE

21 lutego 2017

Choć Adobe Photoshop CS6 został wprowadzony na rynek już dobrych parę lat temu, to nadal użytkowany jest przez wiele firm graficznych i indywidualnych projektantów. Aktualizacja Photoshopa do wersji CS6  przyniosła wiele świetnych ulepszeń, które sprawdzają się po dziś dzień. Dzięki nim projektowanie stało się łatwiejsze i przyjemniejsze.

Najbardziej widoczną zmianą, jaką można zauważyć, gdy po raz pierwszy uruchomimy Photoshopa CS6, jest jego nowy wygląd. Dotąd jasnoszary interfejs użytkownika został zaciemniony. Dzięki temu użytkownik może bardziej skupić się na swoim projekcie, a mniej na oknach programu. Producent dał jednak możliwość powrotu do tradycyjnego wyglądu lub skorzystania z dwóch pośrednich odcieni szarości, dostępnych w opcjach preferencji.

Dodatkowo od wersji CS6 użytkownik może sam dokonać wyboru koloru obszaru roboczego. Korzysta z czterech propozycji, jakie oferuje producent bądź typuje własny kolor, dostosowany pod jego potrzeby.

Idąc dalej, atrakcyjną, znacznie oszczędzającą czas funkcją dostępną w CS6 jest opcja zapisu w tle. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy śmiało kontynuować swoją pracę podczas zapisywania poleceń Zapisz / Zapisz jako.

Będąc w ustawieniach preferencji zapisywania plików warto także skorzystać z funkcji automatycznego zapisu informacji odzyskiwania. Można ją dostosować pod własne potrzeby, wybierając odzyskiwanie co 5, 10, 15, 30 minut lub co godzinę. W razie jakiejkolwiek awarii, czy to ze strony programu, czy np. komputera, Photoshop odzyskuje dokumenty przy ponownym uruchomieniu.

Kolejnym niezwykle pomocnym rozwiązaniem jest narzędzie Kadrowanie, które w wersji CS6 zyskało zupełnie nowe, lepsze oblicze, pozwalające widzieć to, co za chwilę zostanie odcięte. W narzędziu Kadrowanie pojawiła się też cenna opcja prostowania, umożliwiająca wyrównywanie fotografii. Wystarczy w prosty sposób przeciągnąć linię np. po linii horyzontu, a nastąpi automatyczne wyprostowanie zdjęcia. W poprzednich wersjach programu efekt ten osiągało się poprzez mało intuicyjne narzędzie Linijka.

Wersja CS6 oferuje również kilka nowych, interesujących filtrów rozmycia, które imitują efekty jakie dają niektóre obiektywy fotograficzne.

Filtr tilt shift umożliwia przesunięcie osi optycznej i perspektywy, w związku z tym możemy w prosty sposób manipulować głębią ostrości. Taki efekt szczególnie sprawdza się i jest chętnie wykorzystywany w fotografii architektury.

Drugim efektownym filtrem jest rozmycie przesłony, które pozwala nadać zdjęciu małą głębię ostrości, skupiając w ten sposób uwagę na ważnych aspektach kompozycji.

Ostatnim interesującym filtrem rozmycia jest rozmycie pola. Poprzez wskazanie dowolnej liczby punktów rozmycia i ich intensywności możemy tworzyć atrakcyjne obrazy, które ciężko byłoby uzyskać za pomocą aparatu.

Warto wspomnieć o wprowadzeniu przez producenta Photoshopa ulepszeń dotyczących pracy  na warstwach. Producent wyszedł naprzeciw użytkownikom i usprawnił ich pracę umieszczając w panelu Warstwy opcję filtrowania. Teraz w łatwy sposób można odnaleźć kluczowe warstwy w naszym dokumencie. Warstwy można filtrować według nazwy, efektu, trybu, atrybutu czy koloru.

Photoshop CS6 oferuje mnóstwo innych, ciekawych, intuicyjnych i przydatnych w wielu projektach narzędzi i funkcji. Dzięki uaktualnieniom Photoshop trafia do wielu typów użytkowników od grafików, po artystów i montażystów.

Autor: SJ