Fenomen mobilnej aplikacji Tik Tok tło

Fenomen mobilnej aplikacji Tik Tok

W dobie pandemii i ograniczonych kontaktów międzyludzkich, wiele osób poszukując nowych sposobów na spędzenie wolnego czasu, zdecydowało się na wybór jednej z najszybciej rozwijających się aplikacji social media, a mowa tu o odświeżonej wersji Musical.ly, czyli Tik Tok’u. Największy wzrost ilości pobrań apki miał miejsce w kwietniu 2020 roku. Wtedy też treści Tik Toka poszerzyły się o liczne trendy i challenge, wymyślane przez ludzi ograniczonych kwarantanną. Bez dwóch zdań uznanie znalazła w środowisku młodzieży, jednak nie mniejszą popularnością cieszy się wśród osób dorosłych, szukających odprężenia i chwilowej ucieczki od obowiązków dnia codziennego. Krótkie, kilkusekundowe filmiki przyciągają swoją różnorodnością, wyjątkowym stylem oraz oryginalnością. Nie jest łatwym zadaniem, stworzenie na tyle trafnej treści, która znajdzie odbiór wśród jak najszerszej widowni. Dlatego warto zadbać, by to co zamieszczamy na swoim profilu było spójne tematycznie, a zarazem ciekawe.

 

Użytkownicy Tok Tok’a

Grono użytkowników TikTok’a jest bardzo szerokie. Mimo tego, że regulamin aplikacji przewiduje dostęp do udostępnionych treści osobom, które ukończyły 13 lat, to i tak możemy natrafić na dzieci w młodszym wieku. Nie zabraknie także dorosłych osób. Zakres wiekowy fanów TikTok’a jest bardzo szeroki, bo nietrudno trafić także na treści zamieszczane przez osoby powyżej 40 roku życia, a także i jeszcze starsze. Wszystko to dzieje się za sprawą różnorodnej tematyki umieszczonych filmów. Pewne jest, że każdy znajdzie odpowiednie dla siebie tik toki.

Odkrywanie treści

Dotarcie do tych najbardziej interesujących nas filmików jest bardzo proste. Twórcy aplikacji zaplanowali dostęp do jej zawartości od razu po jej uruchomieniu. Gdy na swoim smartfonie klikniemy w ikonkę zgrabnej nutki na czarnym tle, naszym oczom ukarze się pierwszy, proponowany nam tik tok. Bez zbędnego wyszukiwania, wynajdywania twórców czy tytułów itp. Ot tak, możemy skupić się na kilkusekundowej twórczości wybranej dla nas przez algorytm i zamieszczonej w miejscu o nazwie „Dla Ciebie”. Druga zakładka „Obserwowane” udostępnia nam szybki dostęp do najnowszych tik toków zamieszczanych na kontach, które obserwujemy. Dzięki temu możemy być na bieżąco z treściami publikowanymi przez ciekawe dla nas osoby.

Algorytm

Filmy, które trafiają do tzw. „DC” są wybierane specjalnie pod nasze indywidualne upodobania. Chociaż do końca nie wiadomo w jaki sposób działa tiktokowy algorytm, pewne jest, że promuje on filmiki, które zostały obejrzane do końca, a jeszcze lepiej jest, jeśli konkretny filmik oglądany będzie w pętli. Dlatego pamiętaj, że jeśli zdecydujesz się na nagrywanie filmików, powinny być one dość krótkie, a przy tym muszą zaskakiwać i zawierać ciekawą treść, by oglądający chciał poświęcić im uwagę. Dobrze jest, kiedy tik tok wywrze na widzu takie wrażenie, by ten chciał go udostępnić większemu gronu. Ilość udostępnień, tak samo jak liczba komentarzy zamieszczonych przez użytkowników, podbija zasięg filmów. Wspomniane komentarze to także ważna część. Zachęcanie odbiorców do konwersacji poprzez zadawanie pytań w opisie lub udostępnianie kontrowersyjnych filmów, mobilizuje widzów do podjęcia interakcji. Bardzo fajnym pomysłem jest możliwość nagrywania duetów do wybranych filmów. Jeśli tik tok, do którego nagrywasz duet ma dużą popularność, bardzo możliwe, że i Twoja twórczość zostanie przedstawiona szerokiej publiczności. Warto podejmować udział w różnych trendach lub challengach, które są niezwykle popularne wśród użytkowników.

Czy na Tik Tok’u można zarabiać?

Obecnie Tik Tok włada ogromną mocą. Dzięki kilkumilionowej liczbie fanów i dużego nakładu pracy, jaki trzeba włożyć w nagrywanie, możemy śmiało powiedzieć o nowym zawodzie jaki wytworzył się dzięki aplikacji. Aktualnie do youtubera, influencera czy vlogera, śmiało możemy dodać także tiktokera. Dzięki współpracom oraz reklamom jakie podejmują do realizacji tiktokerzy, otwiera się przed nimi możliwość zarabiania satysfakcjonujących pieniędzy. Warto wspomnieć, że TikTok w przeciwieństwie do np. YouTube, nie wypłaca twórcom wynagrodzeń za ilość wyświetleń ich filmów. Niektórzy ten fakt mogą uznać za krzywdzący, ponieważ tik toki osiągają milionowe wyświetlenia. Wiele znanych marek decyduje się na reklamę za pomocą tej aplikacji. Są to między innymi takie znane firmy jak Coca-cola, Red Bull czy Netflix. Dzięki polskiemu Tik Tok’owi wypromowało się wiele osób, które mogą szczycić się kilkumilionowymi obserwacjami. Przykładami takich tiktokerów jest @dobrafaza, @pasiekofficial czy @jeleniewska. W przypadku Marii Jeleniewskiej liczba obserwatorów wynosi prawie 13 milionów, a jej fani pochodzą z całego świata! Jest to ogromny sukces, ponieważ jak twierdzi dziewiętnastolatka zaczynała tworzyć pierwsze filmiki dla zabawy, by dzielić się nimi ze znajomymi.

 

 

Idealne miejsce na reklamę

Tik Tok jest miejscem nie tylko do promowania znanych firm, ale także rozpowszechniania informacji o markach działających na polskim rynku lub rozpowszechnienia informacji na temat własnych działalności. Takim sposobem mamy możliwość oglądania pracy mechaników samochodowych, podpatrywania pracy florystek, trenerów psów czy sklepów z różnych kategorii. Znajdziemy też porady ze strefy beauty, porady psychologów, lekarzy czy trenerów personalnych. Bez wątpienia każdy znajdzie coś dla siebie. Na pewno pamiętać trzeba o weryfikacji zasłyszanych treści, bo nie mamy stuprocentowej pewności, czy osoba podająca się np. za dietetyka, która poleca nam daną dietę, ma co do tego odpowiednie kompetencje.

Internet jest pełen przeróżnych treści. Dostarcza nam rozrywki i edukacji, ale znajdziemy w nim też wiele hejtu, wulgaryzmu i złośliwości. Wybierając odpowiednie dla siebie strony czy aplikacje, starajmy się korzystać z nich w taki sposób, by jak najwięcej osób czuło się bezpiecznie i komfortowo. Nigdy nie wiemy jak dana treść wpłynie na odbiorcę, dlatego dobrze jest mieć na uwadze nie tylko ilości zdobytych lików, followersów i wyświetleń, ale także względne dobro swoje i innych. Bez wątpienia Tik Tok ma swoje pozytywne i negatywne strony. Od nas samych zależy w jaki sposób będziemy czerpać z jego zasobów. Jednak dla tych, którzy nie mieli jeszcze okazji go przetestować, w ramach chwilowego odprężenia i rozrywki, polecamy go wypróbować!

Komentarze (1)

  1. K
    Kama / 01.09.2021

    Zwięźle i na temat, dzięki 😉

zostaw komentarz

przesuń, aby odblokować

odblokowano