Menu, czyli główne źródło nawigacji tło

Menu, czyli główne źródło nawigacji

Dobra nawigacja to istotny element składający się na strukturę strony internetowej czy e-sklepu. Dzięki niej odwiedzający mogą w szybki sposób dotrzeć do treści, jakie ich interesują. Któż z nas nie był w sytuacji, w której poziom frustracji wynikający z nieczytelnego bądź zagmatwanego menu sprawił, że prędko opuściliśmy stronę? Takie zajście to strata potencjalnego klienta. Dobry system nawigacji to część strategii witryny, dzięki któremu użytkownik intuicyjnie balansuje po stronie. Szczególną rolę w nawigacji odgrywa właśnie menu.

Rodzaje menu

Przed przystąpieniem do projektu menu warto wziąć pod uwagę grupę docelową, dla jakiej jest budowane. Menu musi być łatwe i przejrzyste. Interakcja użytkownika z menu to zaledwie kilka sekund. Jeżeli trwa to dłużej, a odbiorca nadal nie wie, gdzie znaleźć żądane informacje, to prawdopodobnie winę ponosi projekt menu. Przyjrzyjmy się zatem bliżej najczęstszym rodzajom menu, które możemy wykorzystać na stronie.

Menu poziome

To najbardziej popularny rodzaj menu, w którym zakładki występują obok siebie, umieszczany jest zazwyczaj w górnej części strony. Aby zachować jego przejrzystość i skalowalność należy ograniczyć się do maksymalnie 6/8 pozycji. Najlepiej stosować nazwy jednowyrazowe lub ostatecznie dwuwyrazowe. Jeśli strona jest bardziej rozbudowana warto rozważyć wdrożenie dodatkowego menu lub mniej istotne zakładki umieścić w stopce strony.

Menu poziome

Menu poziome na stronie internetowej

Menu poziome rozwijane

Ten typ doskonale sprawdzi się w witrynach bogatych w treść. Możemy je dostrzec szczególnie na stronach sklepów internetowych. Zamiast upychać wszystko w belce poziomej, uporządkuj elementy, tak aby u góry znajdowały się  kategorie ogólne, a po najechaniu lub kliknięciu rozwinęły się podkategorie szczegółowe. Taki model menu pozwoli uniknąć niepotrzebnego chaosu na stronie, a użytkownikowi umożliwi proste dotarcie do celu.

Menu poziome rozwijane

Menu poziome rozwijane na stronie www

Menu poziome na stronie internetowej

Menu boczne

W tym rodzaju menu pozycje ułożone są jedna pod drugą, w formie listy. Takie rozwiązanie to ciekawa alternatywa dla menu poziomego. Może występować jako jedyne menu nawigacyjne na stronie, doskonale sprawdzi się na stronach firm kreatywnych, ale i nie tylko.

Menu boczne jest popularne zwłaszcza wśród platform sprzedażowych. Często występuje w korelacji z menu poziomym. Taki układ pozwala umieścić na stronie szeroki asortyment, z dłuższymi nazwami oraz większą liczbą kategorii, przy jednoczesnym zachowaniu czytelności.

Menu boczne

Menu boczne na stronie internetowej

Hamburger menu

Choć forma ta występuje głównie w wersjach mobilnych, z czasem staje się coraz częściej wykorzystywana także w projektach desktopowych. Ikona przypominająca popularny fast food, przybierająca zwykle kształt trzech poziomych linii, umieszczana jest w prawym górnym rogu strony, lub rzadziej w lewym.

Hamburger menu pozwala w sprytny sposób ukryć zakładki, które nie mieszczą się w głównym menu strony internetowej. W projektach mniej konwencjonalnych ten rodzaj menu występuje jako główne źródło nawigacji także w wersji komputerowej. Pozwala użytkownikowi skupić się na estetyce projektu. Idea ta doskonale wpisze się w styl witryn minimalistycznych. Wybierając ten typ menu, trzeba liczyć się z ryzykiem, że nie dla każdego odbiorcy będzie ono jasne. Osobom młodszym, które częściej korzystają z aplikacji mobilnych, na pewno takie rozwiązanie nie jest obce.

Hamburger menu

Hamburger menu na stronie internetowej

Jak już wiadomo menu witryny, to ważny jego element. Przed rozpoczęciem projektowania należy starannie rozważyć grupę docelową oraz cel witryny. Poza wyborem menu warto zadbać o dobór czytelnego fontu oraz odpowiednią wielkość tekstu. Pierwsze wrażenie jest istotne, dlatego niezależnie od wyboru menu postawmy na jego przejrzystość i funkcjonalność. Twórzmy projekty przyjazne użytkownikom, tak aby nie igrać z ich cierpliwością.

Komentarze (0)

zostaw komentarz

przesuń, aby odblokować

odblokowano