Popularne platformy VOD w 2023 roku i opinie naszego zespołu tło

Popularne platformy VOD w 2023 roku i opinie naszego zespołu

Polski rynek platform VOD staje się coraz szerszy. Dostęp do filmów i seriali mamy niemal na wyciągnięcie ręki. Każdy z serwisów stara się zachęcić widza ciekawszą ofertą. Niewątpliwie liderem jest nadal Netflix, który posiada bogatą bazę zarówno filmów, jak i seriali. Jednak unikalność treści, jakie mają w swojej ofercie pozostałe platformy, sprawia, że użytkownicy coraz częściej je testują, stwarzając tym samym konkurencję dla Netflixa. Poza oczywistymi upodobaniami, jakimi kierują się użytkownicy przy wyborze platformy VOD, istotna jest również cena subskrypcji. Poniżej przedstawiamy zestawienie cenowe dziesięciu popularnych platform, z których korzysta nasz zespół jako forma oderwania się od dnia codziennego.

 

1. Netflix

Plan Podstawowy

29,00 zł / miesiąc

348,00 zł / rok

liczba profili: max. 5

liczba ekranów: max. 1

jakość: HD (720p)

 

Plan Standard

43,00 zł / miesiąc

516,00 zł / rok

liczba profili: max. 5

liczba ekranów: max. 2

jakość: Full HD (1080p)

 

Plan Premium

60,00 zł / miesiąc

720,00 zł / rok

liczba profili: max. 5

liczba ekranów: max. 4

dodatkowy ekran poza gospodarstwem domowym: +9,99 zł / miesiąc

jakość: 4K Ultra HD

 

Gdy mowa o rynku VOD, raczej pierwszy na myśl nasuwa się Netflix. Nic dziwnego – to on zapoczątkował rewolucję streamingową. Jest dostępny w ponad 190 krajach na całym świecie. Do Polski trafił w 2016 roku i dalej liczba jego użytkowników pozostaje na pierwszym miejscu (ponad 12 mln). Platformę charakteryzuje jedna z najbogatszych baz filmów i seriali. Serwis stale rozwija swoją bibliotekę treści – regularnie pojawiają się nowe tytuły z różnych gatunków, tak aby zadowolić każdego widza. Netflix inwestuje także w produkcje własne, które są znane jako Netflix Originals. Seriale takie jak „Stranger Things”, „House of Cards” czy „The Crown” zdobyły ogromną popularność na całym świecie. Wśród wielu głośnych produkcji, miłośnicy niszowego kina też znajdą coś dla siebie. Poza dobrymi treściami Netflix zalewa też ogrom produkcji niskich lotów, które jak się okazuje wybiera sporo widzów.

Jeśli chodzi o koszt subskrypcji, to Netflix wypada dość drogo. Do niedawna bez obaw można było współdzielić konto ze znajomymi spoza gospodarstwa domowego. Przy zakupie Planu Premium w kwocie 60 zł i podziału na cztery osoby, wychodziło zaledwie 15 zł. Netflix od dawna zapowiadał zmiany w tej kwestii, aż w maju tego roku rozpoczął ograniczenia. Jak przypomina serwis „Konto Netflix jest przeznaczone do użytku w obrębie jednego gospodarstwa domowego”. Z konta można korzystać zarówno w domu, poza domem, w podróży. Należy skorzystać z funkcji, takich jak „Przenieś profil”, czy  „Zarządzaj dostępem i urządzeniami”. Netflix zachęca do wylogowania pozostałych użytkowników i zmianę hasła. Podkreśla, że jeśli chcemy dzielić konto z kimś, kto z nami nie mieszka, możemy to zrobić, dodając dodatkowego użytkownika do konta za dopłatą 9,99 zł miesięcznie.

Weryfikowanie konta będzie odbywać się za pomocą adresu IP. Z konta będą mogli korzystać tylko domownicy podpięci pod ten sam adres.

Niektórzy skutecznie próbują obejść nowe zasady, korzystając z połączenia VPN i skopiowanego adresu IP, którym identyfikuje się konto główne.

Inną metodą jest logowanie się raz w miesiącu pod tym samym adresem IP, którym posługuje się na co dzień właściciel konta.

 

Krzysztof: „Nie korzystam z tego serwisu, bo jest zwyczajnie za drogi w mojej ocenie. Porównując z innymi serwisami zwyczajnie wybieram te bardziej korzystne cenowo.”

 

2. HBO max

29,99 zł / miesiąc

359,88 zł 234,99 zł  / rok

liczba profili: max. 5

liczba ekranów: max. 3

 

HBO Max w marcu 2022 roku zastąpił HBO GO. Choć jest w tyle za Netflixem, to cieszy się sporą popularnością. W ostatnim czasie nastąpił znaczny wzrost jego użytkowników. Oferta bogata w produkcje od Warner Bros, HBO, DC, Carton Network i wielu innych, przyciąga rzeszę widzów.

HBO Max posiada imponującą kolekcję kultowych filmów i seriali, jak np. „Rodzina Soprano”, „Prawo ulicy”, „Gra o Tron”, „Przyjaciele”, „Opowieść podręcznej”, „Batman”.

W 2024 roku w ramach fuzji Discovery i WarnerMedia w 2022 roku, HBO Max porzuci nazwę „HBO” pozostawiając „Max”. Nowa odsłona platformy z pewnością przyciągnie fanów Harrego Pottera, gdyż to właśnie Max wypuści wielosezonowy serial o przygodach czarodzieja.

Ile zapłacimy za HBO Max? Koszt usługi wynosi 29,99 zł miesięcznie, a przy płatności z góry za rok 234,99 zł, co daje ok. 19,60 zł za miesiąc.

 

Piotr: „Jedna z moich ulubionych platform. Pod względem cenowym, czy wyborem tytułów oraz różnorodnością materiału. Gdyby tylko przewijanie działało w taki sposób jak ma to miejsce w Netflixie to nic dodać, nic ująć.”

 

3. Disney+

28,99 zł / miesiąc

347,88 zł 289,99 zł / rok

liczba profili: max. 7

liczba ekranów: max. 4

 

Disney+ oferuje różnorodne filmy i seriale, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Znajdziemy tam nowe tytuły, jak i klasyki Disneya wyprodukowane na przestrzeni lat. Platforma zawiera produkcje takich marek jak: Disney, Pixar, Marvel, Star Wars czy National Geographic.

W bibliotece Disney+ pojawiają się kultowe filmy np.: „Król Lew”, „Gwiezdne Wojny”, „Piraci z Karaibów”, „Szczęki”, „Toy Story”, „Avengers”, „Kevin sam w domu”. Natomiast wśród seriali możemy wymienić: „The Mandalorian”, „Chirurdzy”, „Gotowe na wszystko”, „Z archiwum X”, „Simpsonowie”.

Decydując się na tę platformę, warto skorzystać z rocznej subskrypcji 12 miesięcy w cenie 10 – za 289,99 zł.

 

Justyna: „Korzystamy i cenowo jesteśmy zadowoleni. Są tu tytuły, które ciężko znaleźć w innych serwisach. A jak ktoś ma dzieci zrozumie, że Disney+ to dobry wybór. Sama aplikacja na TV działa bardzo dobrze, nie zacina się i szybko ładuje filmy.”

 

4. Prime Video

10,99 zł / miesiąc

131,88 zł 49 zł / rok

liczba profili: max. 6

liczba ekranów: max. 3 (nie można oglądać tych samych treści na dwóch urządzeniach)

30-dniowy bezpłatny okres próbny

 

Prime Video od firmy Amazon to ciekawa alternatywa dla topowych platform streamingowych. Oferta nie jest tak bogata, jak u konkurencji, jednak atrakcyjna cena zachęca do wykupienia abonamentu. Przy płatności z góry za rok zapłacimy tylko 49 zł, co daje nieco ponad 4 zł za miesiąc. Dodatkowym atutem dla członków platformy są dodatkowe korzyści, jak darmowa dostawa i zniżki na amazon.com.

Prime Video daje dostęp do oryginalnych produkcji, należą do nich m.in. „Wspaniała Pani Maisel”, „Fleabag”, „The Boys”, „Manchester by the Sea”, „Jack Ryan”, „Mój piękny syn”, „Lewandowski – nieznany”, „Wojna o jutro, „Bez obaw, daleko nie zajdzie” i wiele więcej.

 

Jarek: „Aplikacja niedawno została zupdatetowana, natomiast nie zmieniło to warunków korzystania z platformy w temacie kosztów z tym związanych. Nie ma co się oszukiwać, że Prime Video wiedzie prym w najkorzystniejszej cenie ze wszystkich platform i to czyni z niej łakomy kąsek. Dodatkowo, ostatnio pojawiła się możliwość płacenia per tytuł, do czego mam mieszane uczucia.”

 

5. SkyShowtime

24,99 zł / miesiąc

299,88 zł 198,99 zł / rok

liczba profili: max. 5

liczba ekranów: max. 3

 7-dniowy bezpłatny okres próbny

 

SkyShowtime to nowy serwis streamingowy powstały w 2022 roku. Oferuje największe filmowe hity i seriale od światowych wytwórni, jak Universal, Paramount, Dreamworks, Sky, Nickelodeon, Peacock czy Showtime. Platforma zapowiada oryginalne tytuły, które będzie można niebawem obejrzeć.

SkyShowtime cenowo dorównuje konkurencji, jednak przy skorzystaniu z rocznej subskrypcji można zaoszczędzić nawet 33% (198,99 zł / ok. 16,50 za miesiąc).

 

Jadzia: „Nowa platforma w Polsce. Nie omieszkała jej przetestować. Sama aplikacja wymaga jeszcze lekkich poprawek i nie wszystkie tytuły mają polskie tłumaczenie. Natomiast repertuar może nas pochłonąć na kilka miesięcy, oczywiście w zależności od tego jakim czasem dysponujemy i z jaką częstotliwością zasiadamy przed ekrany naszych telewizorów.”

 

6. Viaplay

Plan Viaplay Filmy i Seriale

15,00 zł / miesiąc

180,00 zł / rok

liczba profili: max. 6

liczba ekranów: max. 2

ograniczenie: brak dostępu do sportów premium

 

Plan Viaplay Medium

40,00 zł / miesiąc

480,00 zł / rok

liczba profili: max. 6

liczba ekranów: max. 2

ograniczenie: brak dostępu do sportów premium

 

Plan Viaplay Total

55,00 zł / miesiąc

660,00 zł 528,00 zł / rok

liczba profili: max. 6

liczba ekranów: max. 2

dodatkowo: dostęp do sportów i sportów premium

 

Viaplay zapewnia dostęp do kinowych filmów i popularnych seriali, ale to co ją wyróżnia to transmisja na żywo wydarzeń sportowych. Fani sportu mogą zobaczyć mecze piłki nożnej, KSW, Formułę 1 i wiele innych dyscyplin.

Za pełen dostęp do usługi Viaplay z dostępem do treści sportowych należy zapłacić 55 zł miesięcznie. Warto jednak rozważyć roczny abonament i obniżyć miesięczny koszt do 44 zł.

 

Robert: ” Lubię sport. A na Viaplay jest dużo sportu. Abonament mógłby być nieco tańszy, tym bardziej dla kogoś, kto chce z tej platformy korzystać nie tylko dla sportu, ale również dla filmów, czy seriali. Oferta nie jest na tyle obfita, aby abonament kosztował 55 / 44 pln.”

 

7. Canal+

Plan Canal+ Seriale i Filmy

29,00 zł / miesiąc

348,00 zł / rok

liczba profili: max. 10

liczba ekranów: max. 2

ograniczenie: brak dostępu do sportu

 

Plan Canal+ Seriale i Filmy

14,50 zł / miesiąc

348,00 zł 174,00 zł / rok

liczba profili: max. 10

liczba ekranów: max. 2

ograniczenie: brak dostępu do sportu

 

Plan Canal+

49,00 zł / miesiąc

588,00 zł / rok

liczba profili: max. 10

liczba ekranów: max. 2

dodatkowo: dostęp do sportu

 

Plan Canal+

39,00 zł / miesiąc

294,00 zł 234,00 zł / 6 miesięcy

liczba profili: max. 10

liczba ekranów: max. 2

dodatkowo: dostęp do sportu

 

Canal+ to doskonała propozycja dla osób, które cenią dobre filmy i seriale. Dla miłośników adrenaliny platforma oferuje droższy plan z dostępem do sportu na żywo (m.in. tenis, piłka nożna, żużel). W swojej bazie posiada wiele pozycji polskich produkcji, jak np. „Kruk”, „Król”, „Minuta ciszy”, „The office PL”, „Belfer”, „13 posterunek”, „Boże ciało”, „Furioza”, „7 uczuć” czy „Teściowie”. Nie brakuje także światowych pozycji np.: „Śmietanka towarzyska”, „Jackie”, „Kwiat pustyni”, „Projektantka”, „Szpieg”.

Decydując się na subskrypcję Canal+ korzystniej będzie wybrać plan z płatnością z góry za rok lub pół roku. Przy wariancie bez dostępu do treści sportowych można zaoszczędzić aż 174 zł!

 

Sylwia: „Wykupiłam abonament na kilka miesięcy, konkretnie dla jednego polskiego serialu. Obejrzałam, co miała obejrzeć i nie przedłużyłam abonamentu. Korzystam z innej platformy, na której znajduje interesujące mnie tytuły. Repertuar jest dość rozbudowany, ale też specyficzny. Canal+ ma swój styl. Jednemu będzie odpowiadał, drugiemu niekoniecznie. Warto też pomyśleć nad przepisaniem obecnej aplikacji, bo czuć, że nie jest to świeży produkt i aplikacja zwyczajnie chodzi drętwo i sprawia wrażenie topornej. Jak na każdej platformie tu również można znaleźć tytuły niedostępne w innych miejscach.” 

 

8. Apple TV+

34,99 zł / miesiąc

419,88 zł / 12 miesięcy

liczba profili: max. 6

liczba ekranów: max. 3

 7-dniowy bezpłatny okres próbny

 

Aplle TV+ to znana platforma streamingowa na świecie, jednak jeszcze nie tak bardzo w Polsce. Choć częściej korzystają z niej posiadacze urządzeń Apple, to interesujące pozycje ze światową obsadą przyciągają widzów spoza teamu „nadgryzione jabłko”. Do pozycji godnych uwagi należą: „The Morning Show”, „Ted Lasso”, „Silo”, „W obronie syna”, „Palmer”, „Cherry”, „Misja Greyhound”.

Cena usługi nie jest zbyt niska – 34,99 zł miesięcznie. Użytkownikom Apple Music czy Apple Arcade korzystniej będzie wykupić subskrypcję Apple One, która w tej samej cenie zawiera dostęp do czterech usług – w tym TV+.

 

Maciej: „Lubię, korzystam i polecam. Apple ma swój styl i lubi robić po swojemu. Ciekawe, różnorodne tytułu. Szybka aplikacja. Cena, no cóż, odpowiednia do usługi, ale to zawsze kwestia dyskusyjna. Możliwość wynajmu per tytuł. Niekiedy tytuł do wynajęcia wcześniej niż u konkurencji, to dla tych, co się nie mogą doczekać tych samych tytułów bez dodatkowych opłat kilka miesięcy później na innych platformach.”

 

9. CDA Premium

23,99 zł / miesiąc (płatność kartą) lub  27,99 zł / miesiąc (płatność przelewem + BLIK, płatność telefonem)

287,88 zł / 12 miesięcy lub 335,88 zł / 12 miesięcy

liczba ekranów: max. 3

 

CDA kojarzony niegdyś z serwisem pirackim, oferującym dostęp do nielegalnych nowości filmowych i serialowych, dziś widnieje jako CDA Premium z usługą VOD z bazą ponad 12 tysięcy w pełni legalnych treści. Wśród nich pojawia się wiele świetnych tytułów: „Peaky Blinders”, „The fall”, „Miłość i brudne pieniądze”, „Jurassic World”, „Ciche miejsce”, „Eksperyment”, „Podły, okrutny, zły”, „Powrót Bena”, „Ocean ognia”, „Zjawa”, „Służące”.

 

Stefan: „Dobre, bo polskie 🙂 CDA Premium daje spory wybór tytułów, jednak nie są to tytuły głośne i te najbardziej topowe. Jak ktoś szuka „nietypowych” i niszowych horrorów lub klasyków z naszego dzieciństwa to CDA Premium jest zdecydowanie dla takiej osoby. Dobry dodatek do innych platform, takie 3 auto w rodzinie. Na pewno nie te, którym jeździ się na co dzień.” 

 

10. YouTube Premium

Plan indywidualny

23,99 zł / miesiąc

287,88 zł / 12 miesięcy

liczba ekranów: max. 1

 

Plan rodzinny

35,99 zł / miesiąc

431,88 zł / 12 miesięcy

liczba ekranów: max. 5, 10 (offline)

 

Plan studencki

13,99 zł / miesiąc

167,88 zł / 12 miesięcy

liczba ekranów: max. 5, 10 (offline)

 30-dniowy bezpłatny okres próbny

 

Adrian: „Nie lubię reklam. 23,99pln to nie majątek. Mogę słuchać muzyki z wyłączonym ekranem. Jak dla mnie nic dodać, nic ująć. Polecam każdemu.”

W powyższym zestawieniu platform streamingowych, większość z nich oferuje subskrypcję w podobnej cenie. Średnio za korzystanie z usługi trzeba zapłacić ok. 30 zł miesięcznie. Zdecydowanie najatrakcyjniejszą ofertę posiada Prime Video - koszt usługi przy płatności z góry za rok to zaledwie 49 zł. Niska cena, jak i spora baza filmów i seriali, sprawiają, że dla wielu użytkowników platforma ta jest w zupełności wystarczająca. Bardziej wymagający odbiorcy skorzystają z droższych serwisów, jak np. Netflix, HBO Max czy Disney+ z dostępem do wielkich produkcji i unikalnych treści.

Komentarze (0)

zostaw komentarz

przesuń, aby odblokować

odblokowano