Typografia – pojęcia warte zapamiętania
Zacznijmy od tego, czym jest typografia? Ogólnie ujmując, to szereg zasad związanych z liternictwem, na które składa się m.in. rodzaj i stopień pisma, kształt liter, ich wielkość, rozmieszczenie wierszy w kolumnie, interlinia, kerning i inne cechy typograficzne. Typografia dotyczy nadawania formy tekstowi zarówno w projektach graficznych drukowanych, jak i tych wykorzystywanych w cyfrowej technologii. Poniżej prezentujemy zbiór kilkunastu terminów oraz błędów typograficznych, z którymi spotykamy się na co dzień, a niekoniecznie znamy ich nazewnictwo.
CZCIONKA – metalowy nośnik pojedynczych znaków pisma drukarskiego.
FONT – cyfrowy zapis kroju pisma, opisujący jego właściwości. Font umożliwia wyświetlenie kroju na nośnikach elektronicznych, jak monitor, smartfon itd.
KRÓJ PISMA – unikalny wygląd rodziny znaków pisma o wspólnych charakterystycznych cechach, jak kształt, rytm, proporcje. Przykładowe kroje: Arial, Raleway, Times New Roman.
MAJUSKUŁY (WERSALIKI) – wielkie litery alfabetu.
MINUSKUŁA – litera tekstowa, mała litera alfabetu.
KAPITALIKI – czcionka o wyglądzie wielkich liter, lecz o wielkości i grubości liter małych, bez wydłużeń górnych i dolnych.
KERNING – regulowanie światła pomiędzy literami poprzez zmianę odległości między nimi. Wyróżniamy kerning ujemny i dodatni. Najczęściej stosujemy kerning ujemny, czyli dosuwanie do siebie znaków. Kerning szczególnie wykorzystywany jest podczas projektowania logotypów.
TRACKING – równomierne odsuwanie bądź przybliżanie do siebie znaków.
AKAPIT – jednostka logiczna dłuższego tekstu, wcięcie tekstu na początku myśli. Warto pamiętać, gdy zdecydujemy się na zastosowanie wcięcia akapitowego, nie używamy już wtedy odstępu między akapitowego.
JUSTOWANIE – wyrównywanie położenia wierszy tekstu. Tekst można wyrównać do jednej ze stron (lewej lub prawej) albo obydwu marginesów.
LINIA BAZOWA – pozioma linia, stanowiąca podstawę ułożenia tekstu, na której opierają się majuskuły i minuskuły bez wydłużeń dolnych.
REGISTER – rozmieszczenie wierszy kolumn tak, aby były na tej samej wysokości, na tej samej stronie lub dwóch sąsiednich.
WDOWA – błąd w składzie tekstu, polegający na pozostawieniu na końcu akapitu lub łamu zwykle jednego krótkiego słowa lub końcówki przenoszonego słowa.
SZEWC – błąd w składzie tekstu, polegający na pozostawieniu na końcu strony jednego krótkiego słowa lub końcówki przenoszonego słowa.
BĘKART – błąd w składzie tekstu, pozostawienie na początku łamu lub strony niepełnego wiersza akapitu, krótkiego słowa.
SIEROTKA – wiszący spójnik, samotny znak, zazwyczaj spójnik na końcu wersu.
Świetna pigułka typografii!
Nadal aktualne, przydało się! : )
Dobrze jest przypomnieć sobie te pojęcia, jak się okazuje część stosowałem błędnie ?
[…] unika krojów pisma opatrzonych i przebrzmiałych. Warto zwrócić uwagę na dopasowanie fontu do treści projektu oraz grupy docelowej odbiorców. Inne propozycje przygotowuje się dla […]