WordPress 5.0 – krok w przód tło

WordPress 5.0 – krok w przód

WordPress bez dwóch zdań jest liderem wśród systemów służących do zarządzania treścią. Jeden z najpopularniejszych CMSów doczekał się piątej odsłony. Proces tworzenia stron internetowych staje się coraz mniej skomplikowany i bardziej przystępny. To wszystko za sprawą WordPress 5.0. Dzięki najnowszej wersji, znajomość HTML i CSS nie jest wymagana, ale czy aby na pewno?

Jeśli korzystacie z WordPressa od wielu lat, jesteście świadomi jak wiele zmian wprowadzono do tego systemu. Początkowo każda z aktualizacji nie była przyjmowana z otwartymi rękoma, jednak czas pozwolił dostrzec wiele jego pozytywnych aspektów.

Aktualizacja wersji 4.8 przyniosła wiele nowych widżetów, których nie trzeba dodawać ręcznie, tylko są odgórnie uwzględnione – mowa tu o grafice, plikach audio czy video. W temacie zmian nie sposób nie wspomnieć również o WordPress 4.9 Tipton, który umożliwił planowanie zmian w projekcie w Wordpress Custimizer, dzięki czemu mogły być one wyświetlane później jako wersje robocze. Te kosmetyczne zmiany wpłynęły na korzyść, ale nie wprowadziły takiej rewolucji jak najnowszy WordPress 5.0 co nowego. Nietrudno spostrzec, że najnowsza wersja jest przede wszystkim bardziej wspierana w kwestii bezpieczeństwa względem poprzednich. Jesteście ciekawi co Was czeka wraz z nową aktualizacją? Zapraszamy do lektury!

WordPress 5.0 – co nowego?

Nowy edytor – Gutenberg

Zmiany zawsze budzą kontrowersje, niosą za sobą zarówno zwolenników jak i przeciwników. WordPress wprowadzając nowy edytor treści sprowokował dyskusje na swój temat. Gutenberg, bo o nim mowa, jest nowym edytorem treści. Pozwala na umieszczanie grafiki, treści bądź multimedialnych elementów w różnego typu blokach medialnych, nie ograniczając się do jednego pola tekstowego. Każdy z nich możemy dopasować na różne sposoby, indywidualnie do potrzeb danej witryny. Wykonanie tych czynności nie wymaga ani jednej linii kodu.

Korekta tekstu bezpośrednio na froncie

Nowością jest także możliwość korekty tekstu bezpośrednio na froncie strony. Nowy edytor wychodzi naprzeciw oczekiwaniom najbardziej wymagających użytkowników, wyróżniając się dużą intuicyjnością.

Nowy szablon Twenty Nineteen

Aktualizacja WordPressa to także nowy szablon Twenty Nineteen, który jest w pełni kompatybilny z Gutenbergiem. Minimalistyczny wygląd jest na tyle uniwersalny, że można go stosować zarówno do stron biznesowych jak i typowych blogów.

Przy aktualizacji strony opartej o starszą wersję WordPressa, należy upewnić się czy nie spowoduje to “uszkodzenia” strony i niepoprawnego jej wyświetlania/działania w przeglądarkach internetowych, może to przysporzyć niemałe trudności i jednocześnie zrazić do najnowszej odsłony. Dla tych, którzy nie przekonają się do Gutenberga, mogą z powrotem wrócić do poprzedniego edytora na przykład za pomocą wtyczki Classic Editor.

Nie mamy dobrych wieści dla wielbicieli różnego rodzaju page builderów, od których Gutenberg będzie stronił, a z czasem WordPress ma zamiar odchodzić od tego typu pluginów.

W świecie ciągłych zmian nie warto przyzwyczajać się do podstawowych wersji różnych systemów. Idąc z duchem czasu, w SOLVEIT wciąż rozwijamy nasze umiejętności, dlatego strony stworzone przez nas są aktualizowane do WordPress 5.0 przez nasz dział programistyczny. Należy wziąć po uwagę, że przy niektórych stronach zabieg aktualizacji może pochłonąć więcej czasu niż zazwyczaj. W tym celu niezbędna jest analiza, która w naszej ofercie jest bezpłatną usługą.

WordPress 5.0 warto?

Nowa odsłona daje znacznie większą swobodę w zakresie tworzenia stron internetowych niż jego poprzednie wersje. Podstawowe czynności w WordPress 5.0 nie wymagają umiejętności programowania. Chcąc stworzyć niepowtarzalną stronę internetową, która będzie przyciągała uwagę, warto jednak skorzystać z usług agencji interaktywnych. Dzięki nim możemy uniknąć wielu nieprzyjemnych niespodzianek związanych z wyglądem naszej witryny, a także wzmocnić pozycję naszej strony. Niezwykle istotnym elementem podczas tworzenia witryny jest dopasowanie jej do algorytmów Google, tak by skrócił się czas jej uruchamiania.

Pomimo skrajnych opinii, jest to zdecydowanie krok naprzód, który usprawni pracę w oparciu o system WordPress. Z pewnością wymaga czasu, aby wdrożyć się w niemałą liczbę nowych, zaawansowanych ustawień jakie oferuje nam Gutenberg. Pierwsze wrażenia nasuwają nam jeden wniosek – wersja 5.0 jest na pewno dużym krokiem w przód.

Wbrew dyskusjom, praca webdeweloperów wciąż zostaje niezagrożona. Brak konieczności programowania, nie oznacza, że pomoc programistów jest zbędna. Wręcz przeciwnie, by stworzyć ciekawą witrynę bez obsługi agencji interaktywnej skutek może być mizerny. Wykonując te czynności na własną rękę, ograniczamy się poprzez niekompletną wiedzę na ten temat. Angażując w projekty stron internetowych specjalistów, ogranicza nas tylko i wyłącznie nasza wyobraźnia, a nie nasze umiejętności.

Komentarze (0)

zostaw komentarz

przesuń, aby odblokować

odblokowano