Firefly – nowa AI od firmy Adobe tło

Firefly – nowa AI od firmy Adobe

Firefly – nowy projekt firmy Adobe, po kilku miesiącach testów, jest już dostępny komercyjnie. Technologia Firefly to generatywna sztuczna inteligencja, która posiada wiele interesujących funkcji. Pozwala ona nie tylko na szybkie generowanie zawartości, ale także na lepsze dostosowanie jej do oczekiwań klienta dzięki możliwości reedycji wybranych fragmentów obrazu.

Autorzy modelu zadbali o dostępność tego projektu na całym świecie. Jego modele obsługują wersję polską oraz ponad 100 innych języków.

Ponadto istotne jest, że Adobe zadbała o bezpieczeństwo zastosowania tej technologii w projektach komercyjnych. Firma deklaruje, że materiały użyte do trenowania modeli pochodzą z ich własnych baz danych, w tym zbioru z usługi Adobe Stock, oraz z prac objętych licencjami otwartymi i treści dostępnych w domenie publicznej, gdzie ochrona praw autorskich wygasła.

Rozważane jest również umożliwienie twórcom trenowania własnych modeli przy użyciu udostępnionych zasobów w ramach rozwoju Firefly. To pozwoli na generowanie jeszcze bardziej spersonalizowanej zawartości, idealnie odpowiadającej charakterowi marki.

Na chwilę obecną w ramach usługi dostępne są cztery modele:

  • Tekst na obraz – standardowa metoda generowania obrazów.
  • Wypełnienie generatywne – niesamowita funkcja, która pozwala dokonać selektywnej edycji grafik za pomocą pędzla oraz opisu tekstowego.
  • Efekty tekstowe – generowanie kreatywnego liternictwa na podstawie opisu.
  • Generatywna zmiana kolorów – umożliwiająca edycję barw w plikach wektorowych. Zobacz

Oprócz nowej usługi, firma Adobe zintegrowała modele Firefly z niektórymi swoimi programami, co znacznie zwiększa ich efektywność. W najnowszej wersji Adobe Photoshop pojawiły się nowe narzędzia, takie jak dodawanie i wymiana elementów grafik na te stworzone przez AI, generowanie nowego tła na podstawie opisu oraz możliwość znacznego poszerzenia kadru z kreatywnym uzupełnieniem brakujących obszarów. Natomiast w programie Adobe Illustrator dodano także funkcję generatywnej zmiany kolorów.

Firma Adobe nie zamierza poprzestawać na powyższych innowacjach. Obecnie trwają prace nad kolejnymi fascynującymi modelami. W przyszłości system ma umożliwić tworzenie grafik wektorowych, pędzli, wzorów, a nawet pełnych szablonów i obrazów wideo.

Komentarze (0)

zostaw komentarz

przesuń, aby odblokować

odblokowano