Generatywne AI do tworzenia obrazów tło

Generatywne AI do tworzenia obrazów

Sztuczna inteligencja jest prawdopodobnie największym przełomem, jaki nastąpi za naszego życia. AI zmieni sposób, w jaki pracujemy, korzystamy z Internetu, wykorzystujemy informacje i prowadzimy nasze codzienne sprawy. Na co dzień korzystamy z możliwości oferowanych przez różne algorytmy, na przykład podczas korzystania z nawigacji, która aby ustalić optymalną trasę, opiera się na sztucznej inteligencji.

Warto zainteresować się tą technologią i już dziś zainwestować swój czas, aby lepiej się jej nauczyć. 

Oczywiście jako grafika najbardziej interesuje mnie możliwość wykorzystania sztucznej inteligencji do tworzenia obrazów na podstawie wprowadzonego przez użytkownika tekstu. Do tej pory liderem w tej dziedzinie było narzędzie DALL-E, stworzone przez firmę OpenAI. OpenAI pochwaliła się na swoim oficjalnym blogu, że z ich usług korzysta już 1,5 miliona użytkowników, którzy codziennie generują aż 2 miliony obrazów.

Jednak na horyzoncie pojawiają się coraz to nowe rozwiązania, które pozwalają na generowanie np. storyboardów w rekordowym czasie lub uzyskiwanie naprawdę niesamowitych inspiracji w przypadku braku pomysłów. 

Oczywiście najlepiej jest przekonać się samemu, dlatego nie będę się już dłużej rozpisywać, tylko przedstawię Wam kilka naprawdę fajnych generatorów do przetestowania.

W ramach testów zaproponowanych generatorów starałam się stworzyć wizerunek typowego grafika komputerowego, zgarbionego i w okularach 😉 Dla utrudnienia w towarzystwie dwóch kotów. To okazało się dla AI trudne do policzenia i w niektórych propozycjach liczba kotów zdecydowanie przekroczyła normę.

 

1. Canva

Ten popularny program do tworzenia projektów graficznych od niedawna posiada również opcję generowania grafik z tekstu za pomocą AI. 

W ramach bezpłatnego pakietu można wykonać nielimitowaną liczbę prób.

Generator obrazów działa również w języku polskim.

https://www.canva.com/

 

2. Adobe firefly

Nowy produkt znanego producenta. Obecna wersja beta jest dostępna bezpłatnie dla testerów, bez możliwości użycia komercyjnego, jednak także bez limitów. Jej możliwości stale rosną i są wzbogacane o nowe funkcje. Ostatnio dodano również możliwość użycia języka polskiego.

https://firefly.adobe.com/

 

3. Leonardo AI 

To typowy generator obrazów. Daje świetne efekty oraz posiada gotowe style pomagające początkującemu osiągnąć ciekawy efekt.  

Każdy zalogowany użytkownik może wygenerować pewną ilość bezpłatnych obrazów, zależnie od spotrzebowanej rozdzielczości. Bezpłatny limit odnawia się codziennie. 

Uwaga: ta AI woli rozmawiać po angielsku.

https://leonardo.ai/

 

4. Stable Diffusion

Kolejny darmowy generator angielskojęzyczny obrazów, dostępny również w formie aplikacji na smartfona.

https://stablediffusionweb.com/

 

5. Opendream

Ciekawy, nieco bardziej rozbudowany generator obrazów. W ramach bezpłatnego konta otrzymacie startową liczbę kredytów, która powoli codziennie się odnawia. Tu również wymagana jest znajomość języka angielskiego.

https://opendream.ai/

 

6. Astria

Najbardziej zaawansowany z zaproponowanych generatorów. Niestety nie posiada bezpłatnej wersji, daje za to wiele ciekawych możliwości, m.in. tworzenie własnych modeli czy krótkich filmów.

https://www.astria.ai/

 

Nadmienię, że treść artykułu pomógł mi zredagować chat GPT. Choć kazałam mu ograniczyć się do poprawek stylistycznych i gramatycznych. 

Na koniec postanowiłam jeszcze dać mojemu współautorowi trochę pola do popisu i zadałam modne ostatnio pytanie:

  • Czy sztuczna inteligencja zastąpi grafików komputerowych?

I uzyskałam odpowiedź: 

  • Sztuczna inteligencja wpływa na grafikę komputerową, dostarczając narzędzia wspomagające proces tworzenia. Może generować obrazy na podstawie tekstu, ale nie zastąpi grafików komputerowych. Praca grafików wymaga kreatywności, wrażliwości artystycznej i umiejętności interpretacji. Sztuczna inteligencja automatyzuje niektóre zadania, ale ludzki wkład i interpretacja są nadal niezbędne do tworzenia unikalnych projektów. Graficy komputerowi odgrywają ważną rolę w projektowaniu i dostosowywaniu grafiki.

Brzmi, jakby sztuka pochlebstw była mu już nieco znana 😉

Niemniej postanowiłam, że na razie postaram się spać spokojnie. 

Komentarze (0)

zostaw komentarz

przesuń, aby odblokować

odblokowano