Webflow – narzędzie do tworzenia stron www tło

Webflow – narzędzie do tworzenia stron www

Webflow to narzędzie wykorzystujące technologię no-code do tworzenia stron internetowych, dzięki czemu można tworzyć je bez pisania kodu w stosunkowo szybszym czasie niż w tradycyjny sposób. Struktura Webflow oparta o HTML, CSS i JavaScript pozwala na wdrożenie prostych, jak i bardziej skomplikowanych projektów. Jest też możliwość skorzystania z wielu płatnych szablonów, jakie oferuje platforma. Jeśli chodzi o jakość kodu, to jest ona poprawna, co przekłada się na szybkość ładowania stron i wysoką pozycję w PageSpeed.

Możliwości

Webflow oferuje wiele funkcjonalności, dzięki którym można tworzyć rozbudowane systemy oparte o dynamiczne treści, jak np. blogi czy strony produktowe. Doskonałą zaletą kreatora jest opcja dodawania własnego kodu, który przydaje się w sytuacjach, gdy zabraknie jakiejś funkcjonalności.

SEO

Webflow wspiera proces pozycjonowania strony. Posiada wbudowane oprogramowanie SEO, które umożliwia m.in. dodawanie znaczników ALT i title oraz meta opisów. Można także wprowadzać własne meta tagi, jak np. meta robots czy meta open graph. Meta robots pozwala wykluczyć wybrane przez nas strony z indeksowania w wyszukiwarce, natomiast meta open graph pomaga kontrolować wygląd udostępnianych w social mediach treści ze strony.
Dodatkowo możliwość integracji z Google Analytic, dzięki któremu mierzone są statystyki i zachowania użytkowników na stronie, sprawia że Webflow spełnia standardy w budowaniu solidnych stron internetowych.

Bezpieczeństwo

Każda profesjonalna strona dba o bezpieczeństwo danych swoich użytkowników, tak by nie zostały przechwycone przez niepowołane osoby. Webflow też o to zadbał, dlatego każda tworzona w kreatorze witryna posiada wbudowany certyfikat SSL.

Integracje

Webflow oferuje wiele, ale trzeba przyjąć, że przy jego pomocy nie wszystko da się stworzyć. Możliwe jest jednak wprowadzenie wielu przydatnych integracji, które pozwolą lepiej zarządzać stroną. Kreator można połączyć z różnymi narzędziami do automatyzacji marketingowej czy platformami społecznościowymi. Wśród dostępnych integracji jest m.in. Google Optimize, Google Maps, Facebook Pixel, Mailchimp, Zapier czy API.

CMS

Webflow posiada prosty i funkcjonalny CMS, z którym z łatwością poradzi sobie niemal każdy. Edycja treści przez klienta odbywa się bezpośrednio w przeglądarce. W designerze Webflow można zarządzać tym, co klient może, a czego nie może edytować, dzięki temu mamy pewność, że niczego nie zepsuje.

Gdy strona wymaga CMSa musimy liczyć się z większymi kosztami, jakie należy ponieść, aby wykupić w Webflow plan z taką opcją (CMS Plan – $23 miesięcznie, umożliwia publikację strony pod własną domeną).

E-commerce

Jak się okazuje, Webflow to także odpowiednie narzędzie do tworzenia sklepów internetowych. Zdecydowanie jest on ciekawą alternatywą dla WooCommerce, choć posiada pewne ograniczenia i mniejszą liczbę wtyczek.

Funkcjonalności, z jakich można skorzystać to m.in:

  • eksport i import danych z plików CSV,
  • integracja z różnymi formami płatności, jak np. Stripe czy PayPal,
  • newsletter (np. Mailchimp),
  • maile transakcyjne (możliwość ich definiowania i tworzenia dynamicznych danych),
  • automatyzacje (np. Zapier czy Integromat),
  • integracja z Google Tag Manager (np. skrypt Hotjar),
  • produkty powiązane,
  • i wiele innych.

Webflow dla e-commerce zapowiada się całkiem dobrze. Poza funkcjonalnościami standardowymi dla każdego sklepu, można go rozbudować o dodatkowe opcje, które posłużą szczególnie większym sklepom.

Poza szeregiem zalet, jakie oferuje Webflow dla e-commerce istnieje kilka znaczących wad, które mogą zniechęcić do zakupu planu, należy do nich m.in.:

  • brak panelu klienta,
  • brak dostępności dostaw tj. Paczkomaty,
  • prowizja od sprzedaży (2% w planie Standard),
  • ceny planów, które mają ograniczenia (np. limit produktów).

SystemFlow – dodatek do Webflow

Poruszając temat Webflow warto wspomnieć o frameworku SystemFlow stworzonym dla ułatwienia i wydajności pracy w Webflow. SystemFlow posiada wiele gotowych komponentów i klas CSS, które posłużą w budowaniu stron. Framework ten posiada w zestawie identyczne komponenty stworzone w Figmie, na bazie których można tworzyć własne projekty, a następnie dzięki tym samym nazwom komponentów przenieść je do Webflow.

SystemFlow to płatny framework, który trzeba dokupić osobno do Webflow ($149-$599).

Webflow to rozbudowane narzędzie, które wypada naprawdę dobrze w stosunku do innych tego typu kreatorów. Interfejs jest całkiem intuicyjny i posiada wiele funkcji, które umożliwiają stworzenie różnorodnych stron internetowych. Osobom, które nie miały do czynienia z HTML i CSS będzie trudniej wdrożyć się i zrozumieć działanie pewnych rzeczy niż tym, które doświadczyły pracy z kodem. Znajomość podstaw programistycznych zdecydowanie wpłynie na wydajność pracy, skracając czas potrzebny na odwzorowanie projektu strony. Uniknięcie pisania kodu od zera to dobre rozwiązanie zwłaszcza, gdy trzeba wykonać kilka stron w krótkim czasie. Zanim jednak zdecydujemy się na pracę  w Webflow, warto przeanalizować potrzeby klientów, tak aby móc w pełni spełnić ich oczekiwania.

Komentarze (0)

zostaw komentarz

przesuń, aby odblokować

odblokowano