Popularne uszlachetnienia druku tło

Popularne uszlachetnienia druku

Uszlachetnianie (w uproszczeniu) polega na nanoszeniu po oraz w trakcie wydruku dodatkowych substancji czy powłok, mające na celu poprawę walorów estetycznych oraz zwiększenie trwałości wydruku.
Istnieje wiele metod uszlachetniania druku, niektóre są stosowane wyłącznie przez wysoko wyspecjalizowane drukarnie.
W tym artykule omówimy metody będące w powszechnym użyciu.

Foliowanie -to najpopularniejsza z metod uszlachetniania (dziś praktycznie standard w każdej drukarni).
Foliowanie to pokrycie całej zadrukowanej powierzchni warstwą foli z tworzyw sztucznych. Folie stosowane są w dwóch podstawowych wersjach matowa oraz błysk. Znacznie zwiększa ono trwałość wydruku (stąd jest powszechnie stosowane w wydruku wizytówek).

Wybiórczy lakier UV

Lakier UV od foliowania odróżnia przede wszystkim możliwość nanoszenia wyłącznie w wybranych partiach wydruku. Ponadto powierzchnie pokryte tym lakierem mają głębszy oraz szlachetniejszy połysk niż te pokryte folią błyszczącą.

Hot Stamping/Cold Stamping

To dwie techniki różniące się technologią, lecz dające bardzo zbliżony efekt wizualny. W dużym uproszczeniu chodzi o naniesienie na wybrane partie zadrukowanej powierzchni metalowych foli. Mogą one być przykryte przeróżnymi efektami jak np. hologramowym, tęczowym i wieloma innymi. Hot Stamping najczęściej spotyka się na opakowaniach zwłaszcza w branży kosmetycznej.

Ponadto Cold Stamping (w przeciwieństwie do Hot Stampingu) może być stosowany jako przejście tonalne lub gradient.

Tłoczenie

To tworzenie wypukłego wzoru za pomocą specjalnie przygotowanej matrycy. Tłoczone mogą być różne wzory – elementy grafiki czy litery. Ponadto wytłaczać można elementy wcześniej uszlachetnione np. za pomocą Hot Stampingu.

Farby Pantone

Zastosowanie Pantonów to w zasadzie nie jest uszlachetnianie, lecz forma druku. W systemie Pantone dostępna jest szeroka gama farb, których użycie umożliwia pozyskanie kolorów niemożliwych do uzyskania w standardowym druku (CMYK), co znacznie podnosi walory estetyczne wydruku.
Do szczególnie efektownych serii PANTONE należą NEON (seria wibrujących intensywnych kolorów) oraz METALIC (seria farb z metalicznym połyskiem).

Komentarze (0)

zostaw komentarz

przesuń, aby odblokować

odblokowano