Portrety generowane przez AI tło

Portrety generowane przez AI

Na rynku pojawia się coraz więcej aplikacji wykorzystujących sztuczną inteligencję do generowania portretów. Narzędzia oparte na AI potrafią już generować nie tylko wizerunki ludzi, ale także ich ukochanych zwierzaków, takich jak koty i psy. Proces tworzenia jest stosunkowo prosty: użytkownicy przesyłają zestaw zdjęć, a następnie opisują pożądany styl lub wybierają go spośród przykładowych fotografii. Następnie algorytm AI tworzy fascynujące, zupełnie nowe portrety.

Postanowiliśmy przetestować ten proces, korzystając z kreatora dostępnego na stronie www.astria.ai. Jego efekty zrobiły na nas duże wrażenie. Jeśli również chcielibyście spróbować, poniżej zamieszczamy kilka wskazówek, które Wam to ułatwią, niezależnie od tego, jakie narzędzie dostępne na rynku wybierzecie.

Jak dobrać zdjęcia

Aby sztuczna inteligencja mogła wygenerować twój portret, potrzebuje około 10 do 20 zdjęć. Na tym etapie kluczowe jest odpowiednie dobranie obrazów. Choć Astra preferuje te w formacie kwadratu, nie jest to warunek konieczny.

Twarz na zdjęciach powinna być wyraźna, włącznie ze szczegółami. Dobrze, gdy obrazy są najbardziej zróżnicowane pod względem ujęcia i mimiki. Warto wiedzieć, że AI przyjmuje podawane jej detale znajdujące się na zdjęciach jako stałe elementy twarzy. Dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na fryzurę czy biżuterię, które będą widoczne na każdym wygenerowanym portrecie.

Niezalecane jest korzystanie z szerokokątnego obiektywu do robienia zdjęć (dlatego większość selfie wykonanych telefonem odpada). Ten typ obiektywu może nieznacznie zniekształcić twarz, co stwarza ryzyko wprowadzenia sztucznej inteligencji w błąd i przez to wygenerowania nienaturalnych portretów.

Pamiętaj, że jeśli nie chcesz, aby wszystkie otrzymane obrazy były wykadrowane na samą twarz, konieczne jest użycie kilku zdjęć z szerszym kadrem, które pokazują całą postać lub znaczną jej część.

Jeśli chodzi o tło – również zaleca się jak największą różnorodność. Dodanie wielu sylwetek na tym samym tle sprawi, że trudno będzie uniknąć nawiązań do niego na wygenerowanych grafikach.

Jak pisać prompty?

Kolejnym krokiem jest opisanie naszych oczekiwań wobec wygenerowanego portretu, czyli stworzenie tekstu znanego jako prompt. Wpis ten powinien być możliwie krótki i jak najbardziej precyzyjny.

Jeśli potrzebujesz inspiracji lub przykładów, zobacz, jakie prompty piszą inni użytkownicy. Możesz odwiedzić stronę https://prompthero.com/ lub inne galerie prac i korzystać z tekstów innych twórców, kopiując je i dostosowując do swoich potrzeb.

Przy pisaniu promptów warto szczegółowo opisać efekt, którego oczekujesz. Nie zapomnij zwrócić uwagi na takie elementy jak:

Typ ujęcia:

  • closeup shot (zbliżenie),
  • extreme closeup shot (ekstremalne zbliżenie),
  • medium-full shot (średnie zbliżenie),
  • full-body shot (zbliżenie całej postaci).

Oświetlenie:

  • golden hour (złota godzina),
  • sunset (zachód słońca),
  • night (noc),
  • day (dzień),
  • informacje o pogodzie, np. opady, mgła.

Kąt ustawienia kamery:

  • low-angle (niski kąt),
  • high-angle (wysoki kąt),
  • extreme low-angle (ekstremalnie niski kąt),
  • extreme high-angle (ekstremalnie wysoki kąt),
  • birds-eye-view (widok z lotu ptaka).
Wszystkie te elementy mogą znacząco wpłynąć na ostateczny efekt generowanego portretu, dlatego warto uwzględniać je w swoich promptach, aby uzyskać dokładnie taki rezultat, jakiego oczekujemy.

Komentarze (0)

zostaw komentarz

przesuń, aby odblokować

odblokowano