Single Page Application vs. Multi Page Application tło

Single Page Application vs. Multi Page Application

Im dłużej istnieje Internet tym więcej koncepcji, pomysłów czy możliwości na tworzenie stron internetowych. Ciężko jednoznacznie stwierdzić jakie rozwiązanie jest najlepsze. Dla szerszego poglądu na technologie webowe przedstawię wam dzisiaj dwa typy stron internetowych.

Single Page Application

SPA to aplikacja działająca w przeglądarce i niewymagająca ponownego ładowania strony podczas używania. Używasz tego typu aplikacji codziennie. Są to na przykład: Gmail, Google Maps czy Facebook. W SPA chodzi głównie o UX (user experience), próbując naśladować naturalne środowisko domeny w przeglądarce – bez ponownego ładowania strony, a co za tym idzie bez dodatkowego czasu oczekiwania. Jest to tylko jedna strona internetowa, którą odwiedzasz od razu ładuje cały wygląd, a następnie doładowuje wymagane treści za pomocą JavaScript. Przez co nawigacja w obrębie strony jest dużo szybsza. SPA wyświetla strony bezpośrednio w przeglądarce. Możemy to zrobić przy pomocy zaawansowanych frameworków JavaScript takich jak Vue czy React.

Strony jednostronicowe pomagają utrzymać użytkownika w jednej, wygodnej przestrzeni internetowej, gdzie treść jest prezentowana użytkownikowi w prosty, łatwy i funkcjonalny sposób.

Multi Page Application

MPA to aplikacja działają w tradycyjny sposób. Te aplikacje są większe niż SPA, ze względu na ilość treści aplikacje te mają wiele poziomów interfejsu użytkownika. Na szczęście, dzięki technologii AJAX nie musimy się martwić o przesyłanie wielu danych między serwerem, a przeglądarką.

To rozwiązanie pozwala odświeżyć tylko poszczególne części aplikacji. Pod względem złożonego procesu optymalizacji aplikacje MPA są trudniejsze do opracowania niż SPA.

 

Plusy obu rozwiązań

SPA:

 • szybkie, ponieważ większość zasobów (JS HTML CSS) jest ładowana tylko raz przez cały okres użytkowania aplikacji,
 • bardzo proste do debugowania oraz monitorowania,
 • jest w stanie skutecznie buforować pamięć lokalną.

MPA:

 • najlepsze rozwiązanie dla osób  potrzebujących wizualnej mapy poruszania się po aplikacji,
 • łatwe do odpowiedniego zarządzania w zakresie SEO,
 • możliwość wykorzystania szerszego zakresu słów kluczowych.

MPA czy SPA

Przed wdrożeniem aplikacji internetowej należy wziąć pod uwagę jej cel. Jeśli wiesz, że będziesz potrzebował wielu kategorii (np. sklep internetowy) optymalnym wyjściem będzie korzystanie z witryny wielostronicowej (MPA). Z drugiej strony mając pewność, że twoja witryna jest odpowiednia do obsługi jednej strony wybierz SPA. Jest jeszcze trzecie wyjście o którym nie mówiłem.

Aplikacja hybrydowa wykorzystuje to co najlepsze z obu rozwiązań minimalizując wady. Jest to w rzeczywistości aplikacja jednostronicowa, wykorzystująca zakotwiczenia adresów URL jako strony syntetyczne, umożliwiając bardziej rozbudowane funkcje nawigacji i preferencji przeglądarki.

Komentarze (1)

 1. C
  Czy tworzenie stron jest dla każdego? | solveit.pl / 26.01.2022

  […] – jest to technologia tworzenia aplikacji internetowych, w której interakcja użytkownika z serwerem odbywa się bez przeładowywania całego […]

zostaw komentarz

przesuń, aby odblokować

odblokowano