Strona www na szablonie – czy to ma sens? tło

Strona www na szablonie – czy to ma sens?

Strona internetowa to rzecz niezbędna, dla każdego, kto prowadzi własny biznes. Ta cyfrowa wizytówka nie tylko informuje potencjalnych klientów o usługach i produktach, ale też buduje wizerunek marki i ułatwia dokonanie zakupu.   

Wiele osób, przed rozpoczęciem pracy nad własną witryną, zastanawia się, czy warto zlecić wykonanie projektu strony, skoro można łatwo skorzystać z gotowego szablonu. Sprawdźmy zatem jakie są ich plusy i minusy, i czy to rozwiązanie w ogóle ma sens.

 

Gotowy szablon strony internetowej – na czym to polega?

Większość stron internetowych posiada powtarzalny zestaw elementów. Składają się one z menu głównego, nagłówka, treści zasadniczej i stopki. Podobnie są też zbudowane podstrony, które zawierają zazwyczaj informacje o firmie, blog, ofertę i formularz kontaktowy.

Nic więc dziwnego, że w pewnym momencie powstał pomysł tworzenia gotowych szablonów wielokrotnego użytku. Budowanie strony na podstawie takiego szablonu to nic innego jak zapełnienie jej swoją treścią i wprowadzenie drobnych zmian, takich jak na przykład usunięcie niepotrzebnych podstron.

 

 

Strona internetowa na gotowym szablonie – plusy

Dużą zaletą strony na bazie gotowego szablonu jest relatywnie niski koszt jej stworzenia i szybki czas realizacji. W przypadku takiego rozwiązania nie potrzeba fachowca ze specjalistyczną wiedzą techniczną i dużego budżetu na inwestycję. 

Prostą stronę na gotowym szablonie można stworzyć nawet w kilka godzin, oszczędzając przy tym kilkaset, a może i nawet kilka tysięcy złotych. Gotowy szablon można kupić za grosze, a nawet pobrać za darmo ze stron takich jak: https://themeforest.net/ czy https://www.templatemonster.com/pl/

Wybór gotowych szablonów jest ogromny. Nie trzeba więc czekać na projekt, żeby wiedzieć, jak będzie wyglądać strona. W serwisach internetowych można znaleźć uniwersalne rozwiązania lub dostosowane do różnego typu branż, na przykład szablon sklepu internetowego czy strony restauracji. 

Oszczędność pieniędzy i czasu zawsze brzmi kusząco, jednak warto wiedzieć, że bywa ona pozorna. Jak w większości inwestycji, zazwyczaj niska cena nie idzie w parze z jakością

 

Strona internetowa na gotowym szablonie – minusy

Budowanie strony na podstawie gotowego szablonu to z wielu powodów bardzo ryzykowne przedsięwzięcie. Stronę co jakiś czas trzeba aktualizować i wprowadzać na niej zmiany. Powinna więc działać sprawnie, szybko i mieć zapewnione odpowiednie bezpieczeństwo. 

Tu niestety zazwyczaj zaczynają się problemy dlatego, że pomoc twórcy szablonu jest bardzo ograniczona czasowo. Support zazwyczaj kończy się po miesiącu lub trzech od dnia zakupu, a klient w przypadku problemu musi niestety szukać rozwiązania na własną rękę. 

Szablony są też często wycofywane ze sprzedaży lub po prostu porzucane przez twórców. Brak ich aktualizacji może skutkować problemami z bezpieczeństwem i niezgodnością z kolejnymi wersjami CMS (na przykład WordPress). 

Gdy strona przestaje funkcjonować, tak jak powinna, o pomoc trzeba poprosić specjalistę, co oczywiście wiąże się z dodatkowymi kosztami. Niestety często zdarza się, że kod szablonu napisany jest w sposób tak skomplikowany lub nieczytelny, że jego analiza jest bardzo czasochłonna. 

Wprowadzenie zmian czy dopisanie w kodzie nowych funkcji nie zawsze jest możliwe i w wielu przypadkach bardziej opłacalnym rozwiązaniem jest po prostu zbudowanie strony od nowa. 

 

 

Budowanie strony na gotowym szablonie – czy to ma sens?

Podejmując tę decyzję, warto zastanowić się, czy takie rozwiązanie będzie korzystne długoterminowo. Stronę na gotowym szablonie można zbudować taniej i szybciej, jednak możliwości jej rozwoju będą bardzo ograniczone, a koszty bardzo wysokie. 

Strona firmowa na autorskim szablonie to zdecydowanie lepsza i bezpieczniejsza inwestycja. Co prawda wymaga większego budżetu na początku projektu, jednak długoterminowo strona w utrzymaniu będzie tańsza i bardziej stabilna

Zlecając wykonanie strony profesjonaliście, można też liczyć na oryginalny projekt, który będzie skrojony na miarę potrzeb. Używanie gotowych, powtarzalnych szablonów na pewno nie wpłynie pozytywnie na wizerunek marki, który jest tak bardzo istotną częścią dobrze prosperującego biznesu. 

Komentarze (0)

zostaw komentarz

przesuń, aby odblokować

odblokowano