Wady i zalety systemu WordPress tło

Wady i zalety systemu WordPress

WordPress, jak większość popularnych CMS’ów, czyli Systemów Zarządzania Treścią (z ang. Content Management System)  jest rozpowszechniany na licencji Open Source, którego można używać zarówno w celach prywatnych jak i komercyjnych. Szeroki wachlarz zastosowań oraz brak ograniczeń prawno-licencyjnych, a także stale rozwijająca się społeczność WordPressa sprawiły, że na dzień dzisiejszy jest niezaprzeczalnym liderem na rynku platform dedykowanych do tworzenia witryn internetowych.

Na koniec roku 2015 WordPress „zasilał” prawie 25% światowego Internetu, co w skali obecnie rozpędzonego technologicznie świata i milionów stron w Internecie stanowi niebywały sukces tego silnika.

Widząc tak niebywałą popularność tego rozwiązania, nasuwa się pytanie – czemu akurat WordPress? Co sprawiło i nadal sprawia, że osiąga on tak niebywały sukces?

WordPress powstał w 2003 roku, a jego celem nie było wspieranie wszystkich stron internetowych, a jedynie blogerów (stąd etymologia nazwy „Word” i „Press”). Jednakże wygoda i brak opłat licencyjnych sprawiły, że użytkownicy wprowadzali własne modyfikacje, zaś support WordPress’a stale się rozrastał. Działania te pozwoliły stworzyć narzędzie, dzięki któremu stworzenie strony internetowej nie wymaga na dzień dzisiejszy zaawansowanych umiejętności. Dosyć często spotykanym stwierdzeniem w branży jest pogląd, że jeśli użytkownik potrafi swobodnie korzystać z pakietu Office, poradzi również sobie i z podstawowymi zadaniami przy tworzeniu prostej strony opartej na omawianej technologii.

Niebywałą zaletą WordPress’a jest fakt, że funkcjonalność naszej witryny możemy tworzyć w oparciu o wtyczki, które w zależności od przeznaczenia można konfigurować i dostosować do potrzeb odbiorców strony internetowej. Bazę wtyczek stanowi oficjalne repozytorium zlokalizowane na serwerach twórców WordPress’a, a dostępne są z poziomu każdej zainstalowanej strony.

Za wtyczkami, zwłaszcza tymi najpopularniejszymi, podąża dość często ryzyko, że staną się obiektem zainteresowań włamywaczy, których celem jest wykorzystanie potencjalnie niebezpiecznych luk i zaszkodzenie naszej witrynie. Tak więc jak każdy internauta, powinniśmy również tutaj zachować czujność i przede wszystkim dbać o aktualność naszych wtyczek oraz pilnować tworzenia kopii zapasowych naszej strony internetowej.
Wordpress to także masa szablonów, dzięki którym możemy sprawić, że nasza witryna będzie wyjątkowa. Na rynku znajdziemy zarówno darmowe jak i płatne szablony kreowane czasami wręcz przez artystów – pasjonatów WordPress’a.

Ogrom możliwości w zakresie konfiguracji i edycji naszej witryny wspiera również bogata społeczność WordPress’a, która w każdej chwili jest w stanie zapewnić pomoc internautom nie radzącym sobie chociażby z konfiguracją wtyczki, którą chcą wdrożyć. Służą temu ogólne fora internetowe jak i dedykowane dla wtyczek opcje zgłoszenia problemów do ich poszczególnych twórców.

Jak to z popularnymi i darmowymi rozwiązaniami bywa, ryzyko związane z ich używaniem również wzrasta. Dlatego też tworząc bardzo poważne projekty nie zaleca się korzystania z open source’owych rozwiązań, takich jak WordPress, z uwagi na ich wysoką podatność na ataki. Nie zawsze również mamy świadomość tego, co instalujemy na swojej witrynie. Bogata baza wtyczek to także łakomy kąsek do zwabienia użytkownika i zachęcenia do instalacji potencjalnie niebezpiecznego pluginu, który w przyszłości mógłby posłużyć jako narzędzie do przejęcia władzy nad naszą stroną. By zapewnić jak największą stabilność witryny oraz cieszyć się dalej wygodą korzystania z WordPress’a zalecany jest przede wszystkim rozsądek i regularna aktualizacja. Jednakże jeśli nadal nie mamy pewności czy nasze rozwiązania, które wdrożyliśmy zapewnią nam spokój i nie narażą na straty, zwłaszcza kiedy prowadzimy własny biznes, to warto zlecić zewnętrznym firmom audyt naszej witryny, który pozwoli stwierdzić czy posiada potencjalnie niebezpieczne błędy mogące przysporzyć nam kłopotów w przyszłości.

Komentarze (0)

zostaw komentarz

przesuń, aby odblokować

odblokowano