10 sposobów na skuteczną pracę zdalną tło

10 sposobów na skuteczną pracę zdalną

W pracy zdalnej najważniejsze jest znalezienie balansu pomiędzy życiem zawodowym i domem. Ma ona swoje wyraźne plusy, ale wiąże się też z wyzwaniami.

W artykule How Many People Work from Home in 2023? Jeffa Beckmana przeczytamy, że aż 98% pracowników wyraziło chęć pracy zdalnej przynajmniej w niepełnym wymiarze godzin. 71% zadeklarowało, że praca zdalna pomogła im ustabilizować życie zawodowe i rodzinne. Trendy wskazują, że ten rodzaj pracy będzie coraz popularniejszy i stanie się ważnych argumentem w wyborze miejsca zatrudnienia.

Tak to wygląda na papierze. A jak w rzeczywistości?

Nasz zespół ma wiele do powiedzenia na ten temat, bo od kilku lat pracuje w pełni zdalnie.

Nie każda osoba, która pracuje zdalnie, ma w swoim domu osobne pomieszczenie przeznaczane, które można by nazwać biurem. Niektórzy pracują w salonie albo w sypialni.

Chociaż z tym rodzajem pracy najczęściej kojarzy się dres albo piżama, to w naszym zespole nie są to najczęstsze wybory. Zwyciężają z nimi ubrania codzienne.

mały kotek na łóżku

Czas na przerwę – czas na…

Część z nas wybiera się na spacery ze swoimi zwierzakami. Na świeże powietrze wychodzimy też, by odebrać paczkę lub po prostu chwilę się przejść. Czas na odpoczynek spędzamy na jedzeniu, gimnastyce. Media to również sposób na wzięcie oddechu między zadaniami – YouTube, LinkedIn czy po prostu przegląd prasy.

Dobrym sposobem zachowania odpowiednej proporcji pomiędzy pracą i przerwą jest korzystanie z alarmu, który wskazuje nam czas na odpoczynek. Nie wszyscy jednak lubią robić sobie takie przystanki w pracy. Mamy takich pracowników, którzy wolą jak najszybciej uporać się z zadaniami i starają się nie robić przerw.

kobieta z psem pracuje przy biurku

Co ułatwia nam oddzielenie pracy od domu?

Części z nas z pracą kojarzy się po prostu komputer, więc wyłączenie go działa jak natychmiastowy powrót do domu. Innym wystarczy stworzenie oddzielnych systemów do pracy i do rozrywki. Czasami, gdy pracujemy, nasi domownicy chcieliby absorbować naszą uwagę innymi sprawami.

Niestety, jeśli nie jest to nic ważnego, musimy po prostu odmówić i poprosić o zrozumienie. Dobrze jednak wiemy, że takie negocjacje z dziećmi należą do najtrudniejszych. Oprócz tego w takim oddzielaniu na pewno pomagają nam kontakty z przyjaciółmi, wychodzenie z domu, planowanie czasu wolnego.

praca z domu

Jak zorganizować swoje stanowisko pracy podczas pracy zdalnej?

Kierujemy się zasadą, że im mniej – tym więcej. Dlatego, oprócz sprzętu, na którym pracujemy potrzeba nam niewiele – notes, pisaki, a także oczywiście coś ciepłego do picia! Dobrze jest otaczać się zielenią, więc i z tej możliwości korzystamy w swoich domowych biurach. Nasz dobrostan wspierają również zwierzaki.

Niektóre dziewczyny zapewniają sobie również obowiązkowo koc, którym mogą się okryć. Bez czego jeszcze nie możemy się obyć w pracy zdalnej? Oprócz ciepłego przykrycia, wśród wymienionych elementów znajdziemy także ciepłe skarpety i wygodne miejsce. Poza tym, w tle gra muzyka lub radio. O dobrym łączu internetowym nawet nie wspominamy, bo to element fundamentalny, bez którego nie ma pracy zdalnej.

kobieta podczas pracy zdalnej

Czy praca z domu to wyzwanie czy ułatwienie?

Trudno znaleźć jednoznaczną odpowiedź na to pytanie, ponieważ jest ona uzależniona od usytuowania każdego pracownika. Dla części bilans strat i zysków stanowi 50% do 50%. W artykule Beckamana, czytamy, że 77% respondentów stwierdziło, że trend pracy z domu nie pomaga im, ani nie szkodzi.

Minusy

Nie dość często mówimy przy okazji pracy zdalnej, jak wiele wymaga samodyscypliny. Pracownik musi opierać się wielu pokusom takim jak mieszanie pracy z obowiązkami domowymi albo prokrastynacja i niekontrolowane przeglądanie Internetu.

Wyzwaniem jest pogodzenie pracy z domu z opieką nad dzieckiem, ponieważ wymaga to asertywności wobec pociechy. Inną ważną kwestią jest ocena tempa pracy innych pracowników, o którą trudno w pracy poza biurem.

Jednak, nie każdy pracownik może pozwolić sobie na osobne pomieszczenie. Brak fizycznego oddzielenia przestrzeni prywatnej od roboczej może stanowić istotne wyzwanie, choć wiele osób docenia komfort pracowania w domu.

Warto rozmawiać również o wpływie pracy zdalnej na zdrowie psychiczne, ponieważ może ona prowadzić do izolacji społecznej i ograniczać chęć wychodzenia z domu. Zauważamy to w naszym zespole i staramy się temu przeciwdziałać.

mężczyzna pracuje z domu

Plusy

Przejdźmy teraz do tego, co stanowi największy cymes pracy zdalnej. Według Work from Home Around the Globe: 2023 Report brak dojazdów i oszczędność na paliwie, a także elastyczność pracy to jej trzy najważniejsze korzyści. Na kolejnych miejscach znajduje się mniej czasu koniecznego na przygotowanie się do pracy i praca w ciszy. Podobnie ocenia to nasz zespół.

Główna i najważniejsza zaleta to komfort, rozumiany dość szeroko. Wpisuje się w to oszczędność czasu, wygodny ubiór, a nawet kwestia wysypiania się i unikanie mroźnych poranków połączonych ze skrobaniem szyb. Wśród plusów pracy zdalnej, w naszym zespole wymieniany jest spokój, dzięki któremu możemy dać się pochłonąć wykonywanym zadaniom.

Poza tym, benefitem zauważanym przez kobiety jest brak konieczności robienia makijażu. Co stawia przed nami pytanie z nieco innej przestrzeni – czy panie mają jakiś niepisany obowiązek malowania się do pracy?

Ta forma pracy jest bardzo korzystna dla osób z różnymi przypadłościami zdrowotnymi, chorobami przewlekłymi, ale nie tylko. Zwykłe przeziębienie łatwiej jest przetrwać pracując z domu. Dzięki temu pracownik może uniknąć zwolnienia lekarskiego, z czego zadowolony jest także pracodawca.

kobieta w szlafroku

Nasze wskazówki

Zespół Solveit stworzył dla Was zestaw rad szczególnie przydatnych, jeśli dopiero zaczynacie pracę zdalną:

  1. Zadbaj o ruch w przerwie oraz po pracy.
  2. Spróbuj odciąć się od tego, co dzieje się w domu, skup się na pracy, zrób zadania jak najszybciej.
  3. Jeśli możesz sobie na to pozwolić, zainwestuj w wygodne krzesło i dodatkowe monitory.
  4. Zlikwiduj rozpraszacze – to pomoże Ci zapobiegać prokrastynacji.
  5. Wstawaj rano jak w normalnej pracy. Unikniesz w ten sposób rozciągania dnia pracy do godzin wieczornych.
  6. Planuj sobie zadania i trzymaj się harmonogramu najbardziej, jak to możliwe.
  7. Po pracy uciekaj od komputera. Oczy Ci podziękują.
  8. Korzystaj z filtrów światła niebieskiego w urządzeniach i w okularach.
  9. Pamiętaj o częstej zmianie pozycji podczas siedzenia przy komputerze.
  10. Jeśli pracujesz poza domem, zawsze miej ze sobą słuchawki na wypadek niezapowiedzianego spotkania online.

praca zdalna

Praca zdalna a efektywność

W pracy zdalnej dobrze czują się na pewno osobowości introwertyczne, spokojne, które w przeciwieństwie do ekstrawertyków nie lubią kiedy ,,coś się dzieje”. Wolą spokojnie zająć się swoimi zadaniami.

Co więcej, autorzy artykułu The Power of Introverts: Personality and Intelligence in Virtual Teams zalecają, aby w przypadku pracy wykorzystującej komunikację CMC, menedżerowie wzięli pod uwagę skutki ekstrawersji przy wyborze członków zespołu, ponieważ duży ekstrawertyzm działa negatywnie na wyniki zespołu, który korzysta z tego rodzaju komunikacji.

Jeśli pracujecie zdalnie z pewnością nieraz usłyszeliście od znajomych wyrazy zazdrości. Ten rodzaj pracy ma wiele zalet, ale nadal niewiele mówi się o tym, że dobry zdalny pracownik cechuje się wysoką samodyscypliną, samodzielnością i sumiennością.

98% pracowników wyraziło chęć pracy zdalnej przynajmniej w niepełnym wymiarze godzin. 71% zadeklarowało, że praca zdalna pomogła im ustabilizować życie zawodowe i rodzinne. Trendy wskazują, że ten rodzaj pracy będzie coraz popularniejszy i stanie się ważnych argumentem w wyborze miejsca zatrudnienia.

Komentarze (0)

zostaw komentarz

przesuń, aby odblokować

odblokowano