Marketing Automation w e-biznesie tło

Marketing Automation w e-biznesie

Marketing Automation, czyli automatyzacja marketingu znana jest w e-biznesie od ponad 10 lat. Głównym jej celem jest usprawnienie procesów marketingowych i sprzedażowych, a także precyzyjna ocena ich skuteczności. W dzisiejszych czasach pozyskanie nowych klientów stało się bardzo trudne. Dział marketingowy ma więc ciężkie zadanie, muszą utrzymać sprzedaż na odpowiednim poziomie. Systemy marketing automation pozwalają pozyskiwać nowych klientów poprzez inbound marketing.

Działania inbound marketing opierają się na zainteresowaniu klienta ofertą oraz skłonienia go do samodzielnego nawiązania kontaktu z firmą. Jednym z celów działania tej strategii jest wartościowa oraz długotrwała relacja z klientem.

Najprościej ujmując celem marketing automation jest dopasowanie i dostarczenie wiadomości w odpowiednim czasie oraz do odpowiedniej osoby. Dzięki temu firmy szybciej i dokładniej wychwytują potrzeby klientów.

Co zyskasz wprowadzając Marketing Automation?

 

Co zyskasz wprowadzając Marketing Automation?

 

  • Mocną stroną jest przede wszystkim zwiększenie sprzedaży, ponieważ automatyzacja powoduję, że klient gotowy jest na zakup oraz przygotowana jest dla niego indywidualna oferta.
  • Przede wszystkim zrealizujesz wszystkie zadania marketingowe oraz sprzedażowe za pomocą jednego narzędzia.
  • Każdy pracownik będzie mógł pracować na wspólnej bazie klientów oraz uzyska aktualną i pełną wiedzę o każdym z nich.
  • Prowadzi to również do uzyskania oraz zebrania danych szybciej i efektywnej.
  • Zoptymalizujesz czas, dzięki czemu pracownicy będą mogli poświecić go na mniej czasochłonne i rutynowe czynności.
  • Wprowadzając marketing automation zmniejszysz ilość błędów wywołanych czynnikiem ludzkim.
  • Kolejną zaletą jest również zmniejszenie wydatków, ponieważ nie ponosisz kosztów utrzymania.

Czy Marketing Automation niesie ze sobą jakieś zagrożenia?

 

 

Automatyzacja marketingu niesie za sobą wiele zalet, jednakże warto mieć na uwadze pewne zagrożenia.

  • Brak bezpośredniego kontaktu z człowiekiem, może zniechęcić niektórych potencjalnych klientów.
  • Jeżeli w systemie wystąpi błąd, reklama może dotrzeć na masową skalę do źle dobranej grupy odbiorców.
  • Wybór niewłaściwego systemu może zakończyć się brakiem przychodów lub nawet ich spadkiem. Należy więc przed wdrążeniem automatyzacji marketingu dokonać dokładnej analizy potrzeb i celów.

Jak w praktyce wygląda Marketing Automation?

 

Jak w praktyce wygląda Marketing Automation?

 

Jak już wspominaliśmy automatyzacja marketingu ma dużo zalet i w dzisiejszych czasach może stanowić źródło przewagi konkurencyjnej. Należy jednak pamiętać, że jest to jedynie narzędzie, które ma pomóc w usprawnieniu pracy specjalistów ds. marketingu, a nie ich zastąpić.

My jako interaktywna agencja reklamowa nastawiona na e-marketing mamy tego świadomość. Od wielu lat pomagamy budować i utrwalać wizerunek naszych klientów wykorzystując różne metody. Jeżeli chcemy zbudować trwały wizerunek marki należy podejść do tego kompleksowo. Dlatego ważne jest, aby proces automatyzacji traktować jako dodatek, a nie jako główne narzędzie marketingu. Dla nas wdrążenie automatyzacji to doskonała metoda, którą należy uzupełnić odpowiednim zapleczem.

Marketing to szeroko pojęty zbiór działań nakierunkowany na klienta, warto więc podejść do niego bardziej indywidualnie. W przypadku samej automatyzacji klient zdany jest jedynie na system, co znacznie ogranicza możliwości, które możemy osiągnąć. W dzisiejszych czasach konsumenci zalani falą reklam i wiadomości są bardzo nieufni. Nawet jeżeli wiadomość zostanie wysłana do odpowiedniego klienta, jeżeli nie zna marki ani produktu, nie będzie zainteresowany ofertą.

Należy pamiętać, że głównym celem marketingu nie jest masowe dostarczenie reklamy do jak największej grupy odbiorców. Jednym z najważniejszych celów jest budowanie świadomości marki wśród klientów. Sprzyja to budowaniu zaufania w oczach klientów oraz podnosi konkurencyjność i wartość marki. Dlatego przed wprowadzeniem marketing automation musimy przygotować odpowiednią strategie, która pozwoli nam to osiągnąć.

Kluczem do sukcesu automatyzacji są oprócz strategii, odpowiednie treści jakie chcemy przekazać. Muszą one być przede wszystkim wartościowe i spersonalizowane. Przekazywana treść powinna być przygotowana przez doświadczonego copywritera, który dostosuje wiadomość tak, aby wywołała wśród odbiorców miłe zaskoczenie i zainteresowanie. Dopiero, gdy mamy opracowaną odpowiednią strategie, cel i treść możemy wprowadzić automatyzację i liczyć na pełen sukces.

Komentarze (0)

zostaw komentarz

przesuń, aby odblokować

odblokowano