Poznaj wady i zalety CMS Joomla tło

Poznaj wady i zalety CMS Joomla

Joomla jest darmowym i opensourcowym systemem zarządzania treścią, używanym do tworzenia i prowadzenia stron internetowych. Jego nazwa pochodzi z języka Suahili i w wolnym tłumaczeniu oznacza “razem”. System ujrzał światło dzienne w 2005 roku. Jego autorzy konsekwentnie dążą do perfekcji wypuszczając co nowsze aktualizacje i wersje. Na ten rok zapowiadana jest odsłona nowej, czwartej już wersji popularnego CMS’a. Jak każdy system zarządzania treścią posiada on swoje zalety i wady, z którymi warto zapoznać się przed przystąpieniem do pracy przy budowie nowej strony czy sklepu internetowego. W tym wpisie postaram się przybliżyć kilka najważniejszych.

Zalety systemu:

1. Open-Source:
Joomla to narzędzie opensourcowe, korzystając z niego możemy dowolnie modyfikować i rozpowszechniać kod systemu bez martwienia się o opłaty licencyjne.

2. Narzędzia e-commerce:
CMS posiada kilka dostępnych rozszerzeń dla ułatwienia handlu elektronicznego. Darmowe rozszerzenia takie jak VirtueMart czy HikaShop pozwalają nam na zarządzanie sprzedawanymi produktami i bazą klientów w jednym miejscu.

3. Zarządzanie treścią:
Struktura i możliwość edycji zawartości w Joomla jest bardzo intuicyjna. W odróżnieniu od Drupala platforma nastawiona jest przyjaźnie do mniej zaawansowanych użytkowników, a jej obsługa nie wymaga biegłości w programowaniu. Edycja zawartości odbywa się w edytorze tekstowym przypominającym Microsoftowego Worda.

Wady Joomla:

1. Zarządzanie treścią to nie wszystko:
W niektórych aspektach platforma Joomla bywa bardziej skomplikowana. Operacje typu budowa własnego szablonu strony, czy dostosowanie obecnego do naszej wizji wymagają co najmniej podstawowej wiedzy z zakresu programowania. Przy poświęceniu niedużej ilości czasu na naukę można opanować również i ten aspekt budowy strony internetowej.

2. Mały rynek rozszerzeń:
W przeciwieństwie do WordPressa rynek dodatków i modułów dla Joomli jest bardziej ograniczony. Jeżeli planujesz rozbudowę swojej strony w przyszłości musisz mieć na uwadze, że dostęp do rozszerzeń będzie utrudniony, a ich ilość nie jest tak liczna jak w przypadku wspomnianego wcześniej WordPressa.

Joomla to jeden z bardziej popularnych CMS’ów dostępnych na rynku, cieszący się nieposzlakowaną opinią wśród jej użytkowników oraz ciągłym wsparciem ze strony jej twórców. Nie musi być ona koniecznie wyborem dla Ciebie. Wszakże wybór systemu zarządzania treścią dla naszej strony powinien być naszym indywidualnym wyborem.

Komentarze (0)

zostaw komentarz

przesuń, aby odblokować

odblokowano