WordPress vs. Joomla vs. Drupal – który CMS wybrać? tło

WordPress vs. Joomla vs. Drupal – który CMS wybrać?

Większość współczesnych stron internetowych opiera się o CMS, czyli system zarządzania treścią. Umożliwia on samodzielną modyfikację treści witryny, instalowanie motywów, a także dodawanie rozmaitych funkcjonalności. System zarządzania treścią umożliwia wprowadzanie zmian na stronie osobom, które nie posiadają wiedzy z zakresu programowania.

Przed rozpoczęciem prac nad stroną internetową trzeba zdecydować o wyborze konkretnego CMS. Można zlecić napisanie autorskiego systemu specjaliście lub wybrać jedną z gotowych opcji dostępnych w Internecie. 

Na rynku dostępnych jest dużo gotowych systemów zarządzania treścią. Najpopularniejsze z nich to WordPress, Joomla i Drupal. Który z nich jest najlepszą opcją? Aby dokonać słusznego wyboru, warto zapoznać się z opisem możliwości każdego z nich. 

Czym kierować się przy wyborze CMS?

Zarówno WordPress, Joomla jak i Drupal umożliwiają swoim użytkownikom wiele przydatnych funkcji. Na podstawie każdego z nich można zbudować taką samą witrynę i osiągnąć te same cele, a w dodatku wszystkie są dostępne do darmowego użytku. 

Przed wyborem konkretnego systemu warto na początku ustalić potrzeby danego projektu. Im łatwiej CMS dopasuje się do wymagań danej strony, tym szybciej powstanie i mniejsze będą koszty jej stworzenia. 

Kolejną bardzo istotną sprawą jest popularność CMS. Nie warto wybierać systemów, które tracą na popularności, ze względu na ryzyko jego zniknięcia z rynku. Co istotne, im bardziej popularny CMS, tym większy wybór specjalistów, którzy mogą w przyszłości rozbudowywać witrynę. 

WordPress vs Joomla vs Drupal – który CMS jest najpopularniejszy?

Zdecydowanie najbardziej popularnym systemem zarządzania treścią jest WordPress, którego używa około 35% stron internetowych. Dla porównania – z Joomla korzysta 2,7%, natomiast CMS Drupal obsługuje 1,7%

CMS WordPress 

WordPress to narzędzie do tworzenia stron internetowych typu open source. Początkowo służył do blogowania, lecz z biegiem czasu stał się jednym z najlepszych CMS z dostępnych na rynku. Obecnie jest to najłatwiejszy w obsłudze i dający największe możliwości system zarządzania treścią.

To idealne rozwiązanie dla osób, które chcą postawić swoją stronę w stosunkowo krótkim czasie. Posiada wiele dostępnych motywów dla różnych typów stron. Świetnie sprawdzi się zarówno do blogowania, prowadzenia strony z wiadomościami jak i w przypadku sklepu internetowego. 

Rozwój strony opartej o system WordPress jest bardzo prosty, a wprowadzone zmiany można podglądać w czasie rzeczywistym. Kolejną zaletą tego CMS jest duża i aktywna społeczność. Dzięki niej użytkownicy mają łatwy dostęp do wiedzy o tym systemie i mogą korzystać z wielu przydatnych wtyczek. 

Zalety WordPressa

  • bezpłatnie dostępny, 
  • łatwy w użyciu,
  • posiada ponad 50 000 dostępnych wtyczek, 
  • przyjazny dla użytkownika i najlepszy dla osób początkujących, 
  • oferuje wiele opcji dostosowania motywu,
  • łatwy do przeniesienia na dowolny serwer.

Wady WordPressa

Niebezpieczne wtyczki – trzeba być ostrożnym przy instalacji wtyczek i motywów, ponieważ te mogą zagrozić bezpieczeństwu i stabilności witryny. Nie wszystkie z nich są tworzone przez profesjonalistów i często zdarza się, że ich kod zawiera luki w zakresie bezpieczeństwa. 

Strona internetowa w jednym języku – niestety WordPress oryginalnie nie ma wbudowanej możliwości tworzenia stron wielojęzycznych. Opcja jest dostępna dopiero po zainstalowaniu odpowiedniej wtyczki. 

CMS Joomla

Joomla to darmowy i również jeden z najlepszych dostępnych systemów zarządzania treścią, który stale jest rozwijany i ulepszany. Ze względu na swoje funkcje, świetnie nadaje się do witryn e-commerce lub serwisów społecznościowych. 

Złożoność tego CMSa plasuje się pomiędzy prostym WordPressem a zaawansowanym Drupalem. Joomla pomaga zbudować witrynę o większej elastyczności treści i struktury niż WordPress, zachowując przy tym tak samo przyjazny dla użytkownika i intuicyjny interfejs. 

Dodawanie nowych funkcjonalności na stronie jest bardzo proste, dlatego oba te systemy są świetnymi opcjami dla osób, które nie posiadają specjalistycznej wiedzy z zakresu programowania. Jednak w przypadku Joomli na uwagę zasługuje fakt, że system ten posiada wbudowaną możliwość tworzenia stron internetowych w kilku wersjach językowych. 

Zalety CMS Joomla

  • licencja dostępna bezpłatnie, 
  • łatwy w użyciu, 
  • niezbyt techniczny, 
  • ma uniwersalne zastosowanie, 
  • łatwy do przeniesienia na dowolny serwer.

Wady Joomla

Mała liczba modułów – w porównaniu do CMS WordPress, repozytorium Joomli oferuje znacznie mniejszą liczbę darmowych modułów i szablonów wysokiej jakości. 

CMS Drupal

Drupal to zdecydowanie najtrudniejszy, ale i najpotężniejszy z omawianych systemów. Jest wyjątkowo przyjazny dla SEO, lecz wymaga znajomości języków HTML, CSS i PHP. Aby pracować z Drupalem, należy mieć stosowne doświadczenie, dlatego nie jest to ulubiony CMS osób początkujących. 

Dashboard Drupala w przejrzysty sposób wyświetla opcje dotyczące publikowania treści, instalowania modułów i zarządzania stroną. Jednak poruszając się po karcie menu, można być przytłoczonym przez ogromną liczbę opcji, które wyświetlają się na głównym menu nawigacyjnym. 

Drupal świetnie sprawdza się do tworzenia wysoce spersonalizowanych witryn, które wymagają złożonej organizacji treści. To niezwykle elastyczny i bezpieczny system klasy premium. Obsługuje najczęściej duże firmy i strony rządowe. 

Zalety Drupala

  • bezpłatnie dostępny, 
  • posiada więcej zaawansowanych funkcji,
  • jest dostarczany z gotowymi, profesjonalnymi szablonami,
  • ma w swoim katalogu ponad 44 000 modułów,
  • posiada zgrabny kod, który lubią największe wyszukiwarki internetowe. 

Wady Drupala

Wymagana jest specjalistyczna wiedza – aby zbudować stronę na Drupalu, musisz posiadać odpowiednią wiedzę z zakresu kodowania. 

Zmiany wymagają sporo pracy – instalacja, konfiguracja, a także aktualizacja CMS Drupal wymaga dużych nakładów energii i czasu. 

WordPress vs. Joomla vs. Drupal – bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo to jeden z najważniejszych czynników, jakie należy wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniego CMS. Minusem tak dużej popularności WordPressa jest fakt, że jest on częstym celem ataku hakerów. W witrynach opartych o ten system odnotowuje się najwięcej prób włamań, złośliwego oprogramowania, ataków trojanów, a także kradzieży danych.

Jak wcześniej zostało wspomniane, instalowanie dodatkowych wtyczek często naraża witrynę na niebezpieczeństwo. Społeczność WordPressa oferuje dodatkowe wtyczki i rozszerzenia, jednak te nie mogą dać gwarancji bezpieczeństwa strony. 

Nieodzownym elementem bezpieczeństwa każdej witryny jest certyfikat SSL. W odróżnieniu od WordPressa Joomla posiada wbudowaną funkcjonalność „Joomla Force SSL”, która pozwala na konfigurację certyfikatu bez dodatkowych rozszerzeń. 

Pod względem bezpieczeństwa bezkonkurencyjny jest CMS Drupal. Nad poprawą i utrzymaniem bezpieczeństwa tej platformy pracuje zespół ponad 40 specjalistów. Zespół dba o regularne wydania aktualizacji kodu pod względem bezpieczeństwa, co oczywiście przynosi pozytywne rezultaty. 

Witryny, które korzystają z CMS Drupal, mają najmniejszy współczynnik incydentów w stosunku do udziału w rynku. Dzięki bezpieczeństwu, jakie oferuje ten system, często wykorzystywany jest przez duże firmy i instytucje rządowe. 

WordPress vs Joomla vs Drupal – który CMS wybrać?

Nie sposób jednoznacznie stwierdzić, który CMS jest najlepszy, ponieważ każdy z nich posiada swoje wady i zalety. WordPress to bardzo wszechstronny i wyjątkowo prosty w obsłudze CMS, który na pewno będzie dobrym wyborem na początku drogi.

Jeśli jednak potrzeby dotyczące funkcjonalności okażą się większe, zdecydowanie lepszą opcją będzie CMS Joomla lub Drupal. Przy podejmowaniu decyzji warto dogłębnie przeanalizować potrzeby danego biznesu, a ostateczny wybór narzędzia oprzeć o dostępne zasoby zarówno czasowe jak i finansowe. 

Komentarze (0)

zostaw komentarz

przesuń, aby odblokować

odblokowano