5 sposobów na ograniczenie śladu węglowego Twoich e-maili tło

5 sposobów na ograniczenie śladu węglowego Twoich e-maili

Czy poczta elektroniczna jest ekologiczna? Bez wątpienia! – odparlibyśmy bez zawahania. Przecież oszczędza papier, a to znaczy że jest eko, prawda?

Czy zastanawialiście się jednak jaki ślad węglowy pozostawił e-mail, który wysłaliście ostatnio do swojego szefa? A może nadal sądzicie, że ta forma komunikacji nic nie kosztuje? W tym artykule przedstawimy Wam fakty na temat tego, ile waży jedna wiadomość.

Ilu ludzi na świecie korzysta z Internetu?

Ta liczba wcale nie jest tak ogromna, jak mogłoby się zdawać. Obecnie z usług mobilnego Internetu korzysta 4,6 miliarda ludzi. Jak podaje GSM wskaźnik rozpowszechnienia tej usługi osiągnął 57% na poziomie globalnej populacji, ale od 2021 roku wzrost ten zaczął zwalniać. Wynika z tego, że 3,4 miliarda osób nie ma dostępu do tej sieci.

Wobec tego stwierdzenie, że cały nasz świat żyje w digitalu i wszyscy doskonale posługują się narzędziami internetowymi, to bardzo duże uproszczenie, a może nawet przejaw europocentryzmu. Na co dzień korzystając z dobrodziejstw cyfryzacji, nie skupiamy się na tym, jaką skalę przybiera stan wykluczenia technologicznego pewnych rejonów na świecie, takich jak Azja Południowa, gdzie 52% żyjących tak ludzi nie korzysta z Internetu.

kolorowe drzewo

W Polsce można by pomyśleć, że korzystanie z Internetu jest niemal tak naturalne jak oddychanie. GUS przedstawił w raporcie ,,Społeczeństwo informacyjne w Polsce w 2022 r.” dane, z których wynika, że w 2022 roku dostęp do Internetu w domu posiadało 93,3% gospodarstw domowych, a 85,7% osób w wieku 16–74 lat regularnie korzystało z Internetu. Największy odsetek stanowią użytkownicy w wieku 16-24 lat, którzy korzystają z tego medium regularnie i jest to 99% tej grupy. Również przedsiębiorstwa żyją w syntezie z World Wide Web:

,,W latach 2020–2022 odsetek przedsiębiorstw posiadających szerokopasmowy dostęp do Internetu w skali całego kraju przekroczył 98%”.

Polacy są zatem społeczeństwem, które z Internetem funkcjonuje na co dzień. Czy jednak zdajemy sobie sprawę z faktu, że działając w sieci pozostawiamy ślad węglowy?

Ślad węglowy

Zrównoważony rozwój oraz wybieranie rozwiązań ekologicznych, by żyć w zgodzie z naturą to kwestie przybierające na znaczeniu, szczególnie dla młodego pokolenia Z, jak wynika z raportu Deloitte ,,2023 Gen Z and Millennial Survey”. Co więcej, szczególnie dla tej grupy, ale nie tylko, wiedza o śladzie węglowym, który pozostawia korzystanie z poczty elektronicznej, może okazać się cenna.

Ślad węglowy to suma emisji gazów cieplarnianych, za którą odpowiada konkretna osoba, ale także tworzenie produktów i usług. Dzięki wiedzy na temat swojego śladu węglowego firmy i organizacje mogą podejmować decyzje o zmniejszaniu emisyjności, wprowadzaniu nowoczesnych rozwiązań w myśl zrównoważonego rozwoju.

Ile śladu węglowego może nieść ze sobą jeden e-mail?

Tak jak się pewnie domyślacie, niewiele. Stanowi on około 4 g na jedną wysłaną wiadomość (od 0,3 g za spam do 50 g za wiadomość ze zdjęciem). Pojedynczy e-mail jest niezauważalny, jednak w makroskali sytuacja wygląda bardzo poważnie.

W roku 2021 roku wysyłaliśmy średnio 306 miliardów e-maili dziennie (w skali światowej). Wobec tego 57% populacji dostarcza olbrzymiej ilości CO2, czego skutków doświadcza cała ludzkość i środowisko naturalne. Czy zatem nadal powiedzielibyśmy, że e-maile są eko? A może to po prostu mniejsze zło?

barwna koperta

Co można zrobić, by ograniczyć wytwarzanie CO2?

Eko-rozwiązania czasami wymagają od nas pewnych wyrzeczeń. Na szczęście w przypadku ograniczania śladu węglowego naszej poczty elektronicznej nie musimy podejmować wielkiego wysiłku. Poniżej przedstawiamy kilka prostych sposobów.

  1. Regularne usuwajmy zalegające wiadomości w skrzynce odbiorczej. Przechowywanie standardowego e-maila na serwerach kosztuje planetę ok. 0,1g CO2.
  2. Nie dodawajmy do DW osób, które nie muszą się tam znaleźć.
  3. Unikajmy opcji ,,odpowiedz wszystkim”, jeśli nie jest to konieczne.
  4. Wypiszmy się z newsletterów, których nie czytamy.
  5. Nie wysyłajmy dużych plików – korzystajmy z dysków w chmurze lub specjalnych stron do przekazywania takich treści.
  6. Ograniczmy wysyłanie niepotrzebnych wiadomości, np. e-maila jedynie z uśmieszkiem lub pojedynczymi wyrażeniami: ,,dziękuję, do zobaczenia, otrzymałem, pozdrawiam”.

Niestety, przy tym ostatnim rozwiązaniu pojawi się wątpliwość wielu użytkowników – przecież takie komunikaty też są potrzebne i świadczą o kulturze osobistej. To prawda, jednak czy na pewno w kontakcie ze wszystkimi współpracownikami musimy wysyłać takie wiadomości? Możecie umówić się w zespole, że w trosce o dobro planety nie będziecie wysyłać krótkiego ,,dzięki” i wprowadzicie tę zasadę do kultury organizacji, co w przekazie wizerunkowym może umocnić waszą markę jako dbającą o środowisko.  

Dzięki powyższym praktykom możecie dołożyć swoją cegiełkę do działań na rzecz ochrony środowiska bez większego wysiłku. A jeśli zwątpicie w to, czy takie małe zmiany mają znaczenie, przypomnijcie sobie, że pojedynczy mail też nie stanowił większej różnicy dopóki pod uwagę nie wzięliśmy skali światowej. Zatem zachęcajcie swoich znajomych, a może także szefów, do wprowadzenia mikrozmian o megaznaczeniu.

Ślad węglowy to suma emisji gazów cieplarnianych, za którą odpowiada konkretna osoba, ale także tworzenie produktów i usług. Dzięki wiedzy na temat swojego śladu węglowego firmy i organizacje mogą podejmować decyzje o zmniejszaniu emisyjności, wprowadzaniu nowoczesnych rozwiązań w myśl zrównoważonego rozwoju.

Komentarze (0)

zostaw komentarz

przesuń, aby odblokować

odblokowano